Ze svíček za Havla vyrobí obří voskové srdce

Havel
Zdroj: Mediafax

Pracovníci technických služeb uklidili v sobotu brzy ráno z pražského Václavského náměstí svíčky zapálené k poctě zesnulého Václava Havla. Dohlížel na to výtvarník Lukáš Gavlovský, který chce z vosku udělat sochu ve tvaru srdce, zjistila na místě agentura Mediafax.

Úklidová četa se dala do práce hodinu po půlnoci, před pátou ráno měla hotovo. Svíčky shromážděné k poctě zesnulého Václava Havla zůstaly jen na podstavci sochy Svatého Václava, z chodníku musely kvůli nadcházejícím oslavám silvestra zmizet. Uklízeči je nakládali do plastových pytlů, které odvážela multikára.
 


 

"Zatím budou uskladněné ve sběrném dvoře na Jarově," řekl Mediafaxu výtvarník Lukáš Gavlovský, který chce z vosku odlít přes metr široký a skoro dva a půl metru vysoký voskový sloup ve tvaru srdce. Původně chtěl vosk tavit s pomocí veřejnosti v přenosném kotli přímo na Václavském náměstí, kde měla socha nazvaná Václavské srdce nakonec i stát, ale zatím se nedohodl s úřady. A do toho přišel předsilvestrovský úklid.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Letiště si POTAJÍ zaregistrovalo Havlovo jméno!

 

"Každopádně až bude o umístění sochy jasno, budu potřebovat pomoc od co nejvíce lidí," uvedl Gavlovský při pohledu na mnoho desítek pytlů naplněných nedohořelými svíčkami. Tvorba sochy prý bude nejen pokračováním vzpomínky na Václava Havla, ale hlavně vyjádřením touhy po slušném a čestném jednání. Dílo by mělo být dočasné, sochař jej nechá odstranit ve chvíli, kdy podle jeho slov z estetických či technických důvodů pozbude svého významu a funkce.

tn.cz / mediafax / gar