anketa Prezidentská volba

Zeman dotahuje Fischera, podle průzkumu by získal přes 18 procent hlasů

Miloš Zeman kandidatura na prezidenta
Zdroj: Mediafax
Podpora Miloše Zemana (SPOZ) se podle průzkumu v kandidatuře na prezidenta zvyšuje

Náskok favorita prezidentské volby Jana Fischera se tenčí. Pomalu se na něj dotahuje Miloš Zeman, který by podle nejnovějšího průzkumu společnosti Factum Invenio získal přes 18 procent hlasů.

Fischer má přesně o čtyři procenta vyšší podporu, volilo by ho 22,2 procenta voličů. Zeman i Fischer by tak prošli do druhého kola prezidentské volby. Vyplývá to z aktuálního výzkumu společnosti Factum Invenio.
 

Anketa

Koho budete volit v prezidentské volbě?

Hlasovalo 261 lidí.
Podle průzkumu by se prezidentské volby zúčastnilo 62,5 procenta oprávněných voličů, což je méně než v minulých měsících.
 

Naopak ztrácí Jan Švejnar, který byl dlouhou dobu druhý. Podle politologů mu škodí, že dosud oficiálně nepotvrdil svoji kandidaturu. Podle výzkumu by získal 12,2 procenta a do druhého kola volby by nepostoupil.
 

Čtvrtý by skončil kandidát ČSSD, senátor Jiří Dienstbier, kterého podporuje 8,2 procent respondentů. Po něm následuje trojice kandidátů s podporou mezi šesti a sedmi procenty: podnikatel Tomio Okamura (6,9 procenta), ministr zahraničí a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg (6,6 procenta) a předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková (6,4 procenta). Okamura dosud však oficiálně kandidaturu neohlásil.
 

Nad tříprocentní hranici by se aktuálně dostal kandidát za ODS, senátor Přemysl Sobotka (4,3 procenta), a europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová (3,7 procenta).
 

Přes tři procenta respondentů získal v průzkumu společnosti Factum Invenio i bývalý šéf České národní banky Zdeněk Tůma (3,2 procenta), ačkoliv se o jeho kandidatuře na českého prezidenta prakticky vůbec nehovoří.
 

Průzkum Factum Invenio se uskutečnil ve dnech 12. až 22. července letošního roku na reprezentativním vzorku 956 občanů starších 18 let.
 

[IMAGEBOX_1161685]Na prezidentku chce kandidovat herečka Fischerová. Koho budete volit vy?

[IMAGEBOX_1161685]


Přímá volba prezidenta by se měla uskutečnit mezi 6. lednem a 5. únorem příštího roku.
 

tn.cz / Mediafax / hmr