Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tragédie ve Žďáru

Zeman i Sobotka se poklonili památce ubodaného Petra

Zcela mlčky a bez okázalých gest a projevů dnes uctili památku zabitého studenta ve Žďáru prezident Zeman a premiér Sobotka. Přihlížela tomu i většina studentů - přišli, i když dnes měli volno.

Nejprve se v obchodní akademii ve Žďáru nad Sázavou, kde k tragédii došlo, objevil ráno premiér Bohuslav Sobotka. Doprovázela ho starostka města Dagmar Zvěřinová a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

 

Jediné, co premiér Sobotka po příchodu ke škole prohlásil, bylo "Dobrý den". Pak v tichosti zapálili i se svým doprovodem svíčky a přidal je ke stovkám dalších. Premiér promluvil až poté. "Musím říci, že to byl statečný člověk, protože nebyl lhostejný. Chtěl pomoci spolužačce, doplatil na to svým životem," řekl premiér. Dodal zároveň, že by si tento čin nepochybně zasloužil vyznamenání.

 

Ve vestibulu školy pak premiér Sobotka položil květiny a policii, záchranářům i vedení města poděkoval za velmi profesionální postup, na který prý slyšel ve škole jen samou chválu.

 

 

Studenti sice dostali dnes volno, ale přesto jich většina do školy dorazila. Tam jim i dnes pomáhá psycholog. Vyjet musela dokonce i záchranka, protože ve škole zkolabovala jedna ze studentek.

 

Hodinu před polednem uctil u školy památku zavražděného prezident Miloš Zeman, mlčky zapálil svíčku a odjel, aniž by se tentokrát k případu nějak vyjádřil.

 

Škola už studenta navrhla na cenu Michala Velíška. Uděluje ji každoročně nadace ADRA lidem, kteří prokázali občanskou statečnost a slušnost v situacích, při nichž jde o záchranu lidského zdraví či života. "Tomuto návrhu vyjadřuje podporu i řada dalších škol z republiky," řekl novinářům ředitel školy Zdeněk Musil.

 

Studenta ve škole ubodala šestadvacetiletá žena z Ostravska, další tři lidi zranila. Kromě studentů i policejního vyjednavače. Policie ji obvinila z vraždy a braní rukojmí, hrozí jí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Pohřeb chlapce bude v pondělí na žďárské Zelené hoře.

tn.cz / ČTK / gar