Boj o Hrad

Zeman favoritem? Poprvé v průzkumu předehnal Fischera

Prezidentská debata
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

Miloš Zeman poprvé předběhl Jana Fischera v preferencích voličů na nového českého prezidenta. Rozdíl mezi oběma favority není velký, ale poprvé se obrátil, vyplývá z výsledků listopadového průzkumu, který ve čtvrtek zveřejnila agentura SANEP.

Miloš Zeman v listopadovém volebním modelu společnosti SANEP získal 24,2 procenta hlasů od 71,8 procenta rozhodnutých voličů, kteří by se v uplynulém týdnu vydali k urnám, pokud by se konaly volby. Poprvé tak sesadil z vedoucí pozice expremiéra Jana Fischera, který obdržel 23,9 procenta.
 

Na pomyslném třetím místě by se umístil s výrazným odstupem Tomio Okamura se ziskem 8,9 procenta. Na čtvrté příčce se objevuje první stranický kandidát, a to Jiří Dienstbier (ČSSD) s 8,3 procenta hypotetické voličské podpory. Následují ho oba zbylí kandidáti s politickou podporou, Karel Schwarzenberg (TOP 09), jemuž svůj hlas odevzdalo 6,8 procenta občanů, a Přemysl Sobotka (ODS), kterého by volilo 6,5 procenta voličů.
 

Se ziskem kolem pěti procent po sobě následují europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), umělec Vladimír Franz a Jana Bobošíková. Nejhůře dopadli Táňa Fischerová a Vladimír Dlouhý, ti by dostali méně než čtyři procenta.
 


"Jednoznačně nejpestřejší skladbu voličské skupiny vykazuje Miloš Zeman, skládá se převážně z voličů ČSSD a KSČM, nechybí však ani stoupenci ODS, lidovců, ale ani část tradičních nevoličů, kteří nemají vztah k žádné politické straně," uvedl Ondřej Zajíc, ředitel a jednatel společnosti SANEP.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax / hmr