Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2013 13:48
pietní akce

Zeman v Lidicích varoval před nacismem a "holými lebkami"

Zeman v Lidicích
Zdroj: ČTK

Prezident Miloš Zeman při dnešní pietní vzpomínce k 71. výročí od vyhlazení Lidic nacistickými vojáky varoval před nacismem. Tato ideologie je podle něj stále přítomna, byť v zárodcích.

"Po ulicích některých měst se houfují tlupy holých lebek vykládajících hesla nápadně podobná heslům nacistickým. Ano, je to jenom zárodek, ale takhle začínal i sám německý nacismus," uvedl. Prezident tím podle všeho narážel na demonstrace, které se v poslední době objevují zejména na severu Čech.


"Falešní nositelé národní výlučnosti nám tvrdí, že máme být hrdi na to, že jsme se někde narodili, ale narodit se není naše zásluha. Máme být hrdi na celoživotní dílo, jak sebe tak svých spoluobčanů," zdůraznil prezident. Falešná hrdost, která vzniká pouhým narozením, podle něj vede mimo jiné k představám národní výlučnosti a nenávisti k cizincům. V pozadí nevinně znějícího hesla "Čechy, Čechům" cítí nacistický výkřik "Juden raus".
 

Státní vyznamenání za sousoší


Prezident při pietní akci také uvedl, že při příležitosti státního svátku 28. října udělí státní vyznamenání in memoriam sochařce Marii Uchytilové, která je autorkou sousoší 82 zavražděných lidických dětí. Sochařka si podle něj vyznamenání zaslouží zejména za svojí celoživotní práci.


Uchytilová pracovala na pomníku 82 lidických dětí bez objednávky, z vlastního popudu, a to až do své smrti v roce 1989. Své životní dílo však v Lidicích nikdy nespatřila. První třicítka soch byla instalována až v roce 1995, poslední o pět let později. "Nejkrásnější a současně nejsmutnější pomník, který jsem v životě poznal, je pomník lidických dětí," prohlásil Zeman.
 


Stovky lidí se smutečními věnci


Přihlížející jeho rozhodnutí ocenili bouřlivým potleskem. "Na to jsme velmi dlouho čekali," poděkoval mu ředitel památníku Milouš Červencl, který mimo jiné vyzdvihl jeho podporu lidickému památníku v dobách, kdy byl Zeman předsedou vlády.


Pietního aktu k 71. výročí vypálení Lidic se v teplém a slunečném počasí zúčastnily stovky lidí. Tradičně byl dlouhý průvod se smutečními věnci, který trval téměř hodinu. Na piětě byla řada politiků, velvyslanců ale i obyvatel a pozůstalých z Lidic, kteří tragédii přežili.


Lidice nacisté vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo domnělé spojení jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
V obci bylo zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře a děti, kromě několika vybraných na poněmčení a batolat do jednoho roku, zavraždili nacisté plynem ve vyhlazovacím táboře. Celkem zemřelo 340 lidických obyvatel. Po ukončení války se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a 17 dětí.
 

tn.cz / ČTK / anš
Reklama