Zeman založil novou stranu, opráší legendární Zemák

Miloš Zeman-2
Zdroj: Jindřich Kodíček

Miloš Zeman založil v Hodoníně novou stranu. Přátelé ho prý přesvědčovali pět let.

Na statku svého bývalého ministra zemědělství Jana Fencla v Hodoníně založil bývalý český premiér Miloš Zeman v sobotu v poledne novou Stranu práv občanů. O založení přitom rozhodli už v říjnu. Podívejte se.

 

"Sebrali jsme 3600 podpisů, které spolu s právě schválenými stanovami předložíme v pondělí ministerstvu vnitra," řekl Zeman. "Po čtrnácti dnech pak bude strana oficiálně zaregistrována," konstatoval Zeman poté, kdy v Hodoníně podepsal konstituční listiny svého nového politického subjektu.

 

"Přesvědčovali mě pět let"

 

Zeman řekl, že stranu se rozhodl založit po pětiletém přesvědčování svých přátel. "Důvodem bylo nejen naléhání přátel, ale především devadesátiprocentní nespokojenost občanů se současnou politickou situací, kterou lidé opakovaně vyjadřují v průzkumech veřejného mínění," řekl Zeman.

 

Základní inspirací pro založeni Strany práv občanů byla podle slov Zemana "ekonomická krize a neschopnost hlavních politických stran tuto zemi z krize vyvést, poslední kapkou do číše pak bylo odložení předčasných voleb letos na podzim".

 

Legendární Zemák opět vyjede

 

Sám Zeman do parlamentu kandidovat nehodlá. "Řešení vidím v nástupu mladších a úspěšných politiků, zejména komunálních. Pokud mne sjezd zvolí, rád přijmu výzvu stát se předsedou. A budu dělat vše pro to, aby tato strana překročila pětiprocentní hranici a dostala se do parlamentu, včetně toho, že vyjedu mezi lidi s legendárním autobusem Zemák," prohlásil Zeman.

 

Přípravný výbor Zemanovy nové strany se sjel na Slovácký statek v Hodoníně již v průběhu pátku, aby sepsal partajní stanovy. V přípravném výboru nové strany zasedá kromě jiných i pět bývalých ministrů Zemanovy vlády z let 1998 až 2002. Kromě Jana Fencla to jsou ministr průmyslu Miroslav Grégr, šéf resortu školství Eduard Zeman, ministr životního prostředí Milan Kužvart a ministr dopravy Jaromír Schling.

 

Šance na úspěch existuje

 

Nová strana by měla být podle dřívějších vyjádření Miloše Zemana výrazně proevropská v zahraniční politice a pragmatická v domácí politice. Podle mínění řady politologů není nová strana bez šancí na úspěch. Voliče by mohla vzít na levém středovém spektru zejména ČSSD a Zeleným. Zeman jako předseda navíc dokázal dovést k úspěchu ČSSD a v letech 1998 až 2002 byl českým premiérem. Podařilo se mu dokonce utvořit jednobarevný sociálně demokratický kabinet, který sestavil díky takzvané opoziční smlouvě s ODS, vedené tehdy Václavem Klausem.

 

V roce 2002 ohlásil Zeman odchod do důchodu, od té doby žije na chalupě v Novém Veselí na Vysočině. O návrat do vysoké politiky se pokusil ještě v roce 2003, kdy však prohrál v prezidentské volbě s Václavem Klausem. Nepodpořila ho tehdy značná část poslanců sociální demokracie. Zeman poté kritizoval politiku ČSSD a po neshodách s jejím předsedou Jiřím Paroubkem sociální demokracii opustil. Do politiky se Miloš Zeman, který patřil k výrazným osobnostem listopadových událostí z roku 1989, znovu vrátil až letos.

tn.cz / Mediafax