Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ANKETA

Zemana chtějí navrhnout na Nobelovu cenu míru! Zaslouží si ji? HLASUJTE!

Zemanův projev
Zdroj: ČTK
Prezident Miloš Zeman

Prezidenta Miloše Zemana chce ruský akademik Sergej Komkov navrhnout na Nobelovu cenu. Důvodem je prý vyvážený přístup českého prezidenta k ukrajinské krizi.

Anketa

Zaslouží si Miloš Zeman Nobelovu cenu míru?

Hlasovalo 16449 lidí.
Prezident Miloš Zeman nevěděl, že jej ruský akademik Sergej Komkov navrhl na Nobelovu cenu za mír. Hodnotit zprostředkovatelskou roli Česka v usmiřujícím dialogu Kyjeva s Moskvou lze až při dosažení konkrétních výsledků, řekl dnes Zeman novinářům. Komkov ho navrhl na prestižní ocenění za vyvážený přístup k ukrajinské krizi, napsala v pátek ruská informační agentura Regnum.

 

"S tímto návrhem jsem se neseznámil a tiskový mluvčí mně o něm říkal před dvěma minutami. Za druhé, Nobelova cena míru se uděluje za konkrétní výsledky práce," řekl Zeman novinářům na pražském sjezdu odborářů.

 

 

Český prezident spolu s dalšími vysokými představiteli některých států Východního partnerství v pátek na Hradě nabídli Rusku a Ukrajině, že Praha dialog obou znesvářených zemí zprostředkuje. "Nu a teprve podle výsledků těchto služeb můžeme hodnotit práci nejenom mé, ale každého z členů této mise," uvedl Zeman.

 

Komkov, který je mimo jiné předsedou Ruského fondu pro vzdělávání, podle agentury Regnum norskému výboru pro udělování Nobelových cen Zemana navrhl na udělení ceny v roce 2015. Prohlásil, že tato nominace je spojena s "rozumnou a vyváženou politikou" českého prezidenta ve vztahu k událostem na Ukrajině.

 

 

Komkovovi se především líbí, že Miloš Zeman podle něj podpořil pozici Ruska v otázce Krymu, když "prohlásil, že jedině Ruská federace je s to zajistit skutečná občanská práva obyvatelstva Krymského poloostrova". Oceňuje také, že český prezident prý řekl, že Krym byl vždy nedílnou součástí Ruska a Ukrajině ho nesmyslně daroval Nikita Chruščov.

 

Agentura Regnum připomněla, že Komkov patřil k iniciátorům navržení ruského prezidenta Vladimira Putina na letošní Nobelovu cenu za mír.

tn.cz / ČTK