Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 2.3. 2012 11:21

Zemětřesení na Vinohradech pokračuje! Töpfer zřejmě skončí u soudu

Atmosféra v Divadle na Vinohradech by se dala krájet. Kvůli tomu, že Tomáš Töpfer zrušil hru Amadeus, podává výpověď dosavadní umělecký šéf Martin Stropnický, a teď kvůli ní zvažuje Töpfera zažalovat režisér Vladimír Morávek.

Herec a senátor Tomáš Töpfer, který v současné době řídí pražské divadlo na Fidlovačce, má být od září letošního roku novým ředitelem Divadla na Vinohradech. S tím však nesouhlasí řada herců. A zejména se jim nelíbí, že v divadle začal úřadovat už teď.
 

Za zcela bezprecedentní a neetický krok mnozí z nich považují především Töpferovo zrušení inscenace Amadeus, o kterém rozhodl před týdnem. Hru nařídil přesunout na další sezónu a hodlá také vyměnit režiséra.
 

Kvůli Amadeovi v režii Vladimíra Morávka podle slavného oscarového filmu Miloše Formana, se z divadla rozhodl po 25 letech odejít Ladislav Frej, který měl v inscenaci hrát císaře, i umělecký šéf divadla Martin Stropnický.Ten Töpferův postup považuje za naprosto neobhajitelný a výpověď podává k 1. dubnu.
 

PSALI JSME:

Herci se bouří proti Töpferovi! Z Vinohrad odchází Frej i Stropnický
 

Svůj nesouhlasný postoj vyjádřil i Vladimír Morávek v rozhovoru pro Lidové noviny. Toho má totiž v režisérském křesle na Töpferovo přání nahradit Juraj Deák, kterého chce Töpfer zároveň udělat novým uměleckým šéfem divadla.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na Vinohradech končí i Maciuchová. Může za to Töpfer?
 

Morávek v rozhovoru pro LN uvedl: "To, co se stalo, je bezprecedentní událost a myslet si, že je to normální, je hluboce nenormální. V tuto chvíli je inscenace připravena k realizaci. Pracoval jsem na ní více než rok. Když nám Miloš Forman dovolil, abychom použili jeho scénář, vzali jsme tu přípravu až nehorázně vážně.“
 

Režisér zároveň nevyloučil, že na Tomáše Töpfera podá žalobu, nebo podnikne jiné právní kroky, ovšem s tím, že "tento (Töpferův) čin je právně bezprecedentní a teď nikdo neví, co s ním, protože se v civilizovaném světě nedělá, aby smlouva neplatila.“
 

hel TN.cz
Reklama