Zemřel herec, režisér a scénárista Ladislav Smoljak

Ladislav Smoljak
Zdroj: Mediafax
Ladislav Smoljak

Ve věku 78 let zemřel zakladatel Divadla Járy Cimrmana Ladislav Smoljak.

Ve věku sedmdesáti osmi let zemřel po delší nemoci herec, scenárista, filmový režisér a divadelní autor Ladislav Smoljak. Informaci přinesla v nedělních ranních zprávách ČT 24. Úmrtí slavného umělce potvrdil jeho syn.

 

NEJLEPŠÍ CIMRMANOVSKOU HLÁŠKU MŮŽETE VYBRAT ZDE

 

PODÍVEJTE SE OBRAZEM:
Zemřel Ladislav Smoljak. Žije dál v Járovi Cimrmanovi

 

Ladislav Smoljak se narodil 9. prosince 1931. Byl filmový a divadelní režisér, scenárista a herec. Po studiu na gymnáziu se v roce 1952 hlásil na režii na FAMU, ale nebyl přijat. Vystudoval proto Vysokou školu pedagogickou obor matematika-fyzika. V letech 1958-61 působil jako učitel na jedenáctiletce a večerní škole pro pracující. Od roku 1961 se stal redaktorem kulturní rubriky v časopise Mladý svět, následně od roku 1963 pracoval jako redaktor v nakladatelství Mladá fronta, kde vydržel až do roku 1975.

 

Podívejte se na vstup reportéra Jaroslava Kasnara z posmutnělého Divadla Járy Cimrmana:

 

 

ROZHOVOR SE ZDEŇKEM SVĚRÁKEM:
S Láďou Smoljakem jsme se znali déle než padesát let

 

Ladislav Smoljak byl veřejnosti nejvíce známý jako divadelní režisér, herec a zakladatel legendárního Divadla Járy Cimrmana, které založil společně se Zdeňkem Svěrákem. Divadlo společně založili v roce 1966. Nápad na postavu geniálního Čecha Járy Cimrmana se zrodil údajně během přípravy zábavného rozhlasového pořadu Vinárna U pavouka.

 

Pro Smoljakova blízkého kolegu Zdeňka Svěráka bylo úmrtí nečekané. "Byl hrozně pilnej a pracovitej, do poslední chvíle hrál, i když trpěl velkými bolestmi. Naposledy hrál 27. května České nebe," řekl Svěrák v reakci pro Českou televizi. "Byl jsem ho navštívit v nemocnici před třemi dny, ujišťoval mě, že by chtěl konec sezóny dohrát," dodal Svěrák s tím, že je to pro divadlo obrovská rána.

 

Zdeněk Svěrák na několika posledních představeních Smoljaka kvůli jeho zdravotnímu stavu nahrazoval. "Zatím se k dalšímu vývoji v divadle nemůžu vyjadřovat, usilovně řešíme, jak to bude organizačně dál. Schůzku celého divadla máme v 18 hodin," řekl Mediafaxu šéf uměleckého provozu Divadla Járy Cimrmana Radim Jezdinský. Oficiální stránky zatím uvádějí, že představení České nebe, které bylo z pátku 4. června pro nemoc Smoljaka odloženo na neděli, bude přeloženo na 19. června.

 

Divadlo má na svém kontě 16 divadelních her. Patří mezi ně například Němý Bobeš, Posel z Liptákova, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Vražda v salonním coupé, Dobytí severního pólu nebo Blaník. Zatím poslední hrou je České nebe.

 

Před televizní kamery se Smoljak poprvé postavil v roce 1967 ve snímku Zločin v šantánu. Následovaly filmy Pane, vy jste vdova!, Homolka a tobolka, Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Kulový blesk, Vrchní, prchni!, Kolja nebo Vratné lahve.

 

Poté přišly filmy, na kterých se podílel společně se Zdeňkem Svěrákem jako spoluscenárista. Nejdříve šlo o Jáchyme, hoď ho do stroje, Marečku, podejte mi pero, Na samotě u lesa nebo legendární cimrmanovský film Jára Cimrman ležící, spící.

 

V roli filmového režiséra či spolurežiséra má na kontě například právě Járu Cimrmana ležícího, spícího, další cimrmanovský film Rozpuštěný a vypuštěný nebo Vrchní, prchni. Na rozdíl od svého blízkého přítele Zdeňka Svěráka zůstal Smoljak vždy zejména divadelním režisérem.

tn.cz / Mediafax