Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zemřel Ivan Magor Jirous (†67), legenda undergroundu

Zemřel Ivan Magor Jirous (†67), legenda undergroundu
Zdroj: tn.cz / Mediafax
Ivan Martin Jirous zemřel ve věku 67 let

Básník, spisovatel, kritik a významný představitel českého undergroundu Ivan Martin Jirous alias Magor zemřel ve věku 67 let.

Informaci agentuře Mediafax potvrdila Sabina Tančevová, tajemnice exprezidenta Václava Havla.

 

Ivan Martin Jirous se narodil v roce 1944 v Humpolci, kde strávil dětství a vystudoval střední školu. V roce 1962 se dostal na Filozofickou fakultu v Praze, kde studoval obor dějiny umění. Podle tehdejších pravidel však musel před studiem vysoké školy rok manuálně pracovat. Ivan Martin Jirous se živil jako topič a dělník.

 

Podívejte se na vystoupení Ivana Magora Jirouse:

 

 

Své první básně Jirous publikoval v roce 1967 v časopise Sešity nebo Mladá tvorba. V té době se také seznámil s členy undergroundové skupiny The Primitives Group, o rok později začal pracovat jako manažer a umělecký vedoucí u známé kapely Plastic People of the Universe.

 

ČTĚTE TAKÉ:

BOJ O ŽIVOT! Magor Jirous Z Plastiků TRPÍ V NEMOCNICI!

 

Vzhledem k jeho politickým názorům mu nebylo dále umožněno publikovat ani se věnovat literatuře na profesionální úrovni.

 

Jirous byl pětkrát trestán odnětím svobody  - často podle vykonstruovaného paragrafu 202 - výtržnictví. Odseděl si celkem 8,5 roku nepodmíněně, z toho čtyři v III. (nejpřísnější) nápravně výchovné skupině Valdického vězení.

 

Podívejte se, jak Ivan Jirous dostal cenu Charty 77 od Václava Havla:

 

 

Po roce 1989 vstoupil Jirous do prestižního PEN klubu a mohl se opět věnovat literární tvorbě. Mezi jeho nejznámější díla patří Magorovy labutí písně, které sepsal ve valdickém vězení a dostal ze ně ceny Toma Stopparda. Věnoval se i tvorbě pro děti - sbírku básní a pohádek "Magor dětem" napsal formou dopisů z vězení svým dcerám. Za své dílo Jirous získal také literární cenu Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo. 

 

"Nerad bych se k tomu vyjadřoval," řekl Mediafaxu současný předseda PEN klubu Jiří Dědeček. "Já bych vám řekl, jak je mi to líto, potvrdil bych vám to a kdyby to nebyla pravda, Jirous by mě dal do držky," dodal.

 

Připomeňte si Ivana Martina Jirouse alias Magora v jeho recitačních vystoupeních a na koncertech kapely Plastic People od the Universe:

 

 

 

 

tn.cz / hru