požehnaný věk

Zemřel nejstarší Čech! Bylo mu 107 let!

Zemřel nejstarší Čech Karel Kašpárek
Zdroj: Domov důchodců Náchod

V noci na pondělí zemřel nejstarší Čech. Karel Kašpárek z Náchoda, kterému bylo 107 a půl roku, zemřel v noci na pondělí. Nejstarším člověkem v Česku je nadále Evangelia Čarasová z Osoblažska, které je 109 let.

Karel Kašpárek žil posledních 12 let v domově důchodců v Náchodě. Podle jeho vnučky Renaty Bednaříkové byl už unavený, navíc ho v posledních dnech trápila velká horka. "Chtěl už umřít, ale do poslední chvíle byl fajn," uvedla pro portál iDnes.cz.


Kašpárek přišel na svět 21. prosince 1905. Brzy přišel o tatínka, který mu za první světové války zemřel na ruské frontě. Pracoval jako truhlář, měl vlastní dílnu v Bělovsi a tato práce ho naplňovala.
 


Některé věci, které vyrobil, mu zůstaly až do hlubokého stáří. Když za ním přišla návštěva, posazoval ji na židli, kterou vyrobil před více než 85 lety. Jako materiál použil dřevo z třešně, která vyrostla na jeho pozemku.


A měl Karel Kašpárek nějaký recept na dlouhověkost? Prý pro ni nic nedělal, píše iDnes. Přitom ještě ve sto letech si došel na bramborku do osady Peklo nebo vystoupal na Vyhlídku nad Náchodem. Čilost mu tedy rozhodně nechyběla ani v pokročilém věku.


Možná se dožil tolika let i díky tomu, že od mládí pracoval a neholdoval cigaretám ani alkoholu. Jako mladý prý kouřil bramborovou nať a bylo mu z toho špatně, když ale zemřel jeho tatínek, už nikdy nekouřil.

 

ČTĚTE TAKÉ

Nejstarší Čech s transplantovaným srdcem stále pracuje. Tipnete si, kolik mu je?

tn.cz / zdg