Zemřel spisovatel Zdeněk Šmíd, autor kultovní vodácké trilogie

Spisovatel Zdeněk Šmíd
Zdroj: Mediafax
Spisovatel Zdeněk Šmíd

Oblíbený český spisovatel dobrodružných a zábavných knih zemřel 9. dubna na Seychelských ostrovech ve věku nedožitých 74. narozenin. Při šnorchlování dostal infarkt.

Autor mnoha děl, mezi jinými například knihy Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii, zemřel na infarkt na ostrovech Seychelly, informoval ve středu týdeník Reflex na svých internetových stránkách.

 

Podle Reflexu zemřel Šmíd ve věku nedožitých 74 let 9. dubna při šnorchlování u ostrova Coco, kde ho postihl infarkt.

 

Zdeněk Šmíd se narodil 17. května 1937 ve Kdyni. Po maturitě na gymnáziu v Domažlicích vystudoval ruštinu na pedagogické škole v Plzni, následně potom i dějepis a český jazyk na Univerzitě Karlově. Pracoval jako učitel a středoškolský profesor, v letech 1985–86 jako redaktor Západočeského nakladatelství v Plzni. Potom už se věnoval pouze své tvorbě, stal se spisovatelem z povolání.

 

Začínal jako autor krátkých próz a publicistických glos. Tématům pedagogiky a sportu, kterým se v nich věnoval, zůstal věrný i ve svých pozdějších románech a novelách. Kromě nich se často věnoval tématům přírody, lesáctví a vodáctví.

 

Už Šmídova teprve druhá kniha s názvem Proč bychom se netopili, aneb Vodácký průvodce pro Ofélii, kde popisuje příběh skupiny vodáků, se setkala s velkým zájmem čtenářů. Na úspěch navázal volným pokračováním s názvem Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách, v němž se tíž hrdinové věnují nikoli vodácké, ale horské turistice.

 

Na vodáckém průvodci pro Ofelii vyrostlo několik generací nejen vodáků. Všichni příběhy přátel Křižáka, Sumce, Bonga, Lídy, Lucii a Daně doslova hltali. Mnohá vodácká parta si myslela, že byla knižní partě předobrazem, protože zažívala navlas stejné historky.

 

Napsal také román Sbohem, Dicku (1977) nebo knihy S kytarou v Antarktidě nebo Nejlepší holka mého života aneb Miss Porta.
 

 Poslední rozloučení proběhne v pondělí 18. dubna 2011 ve 13:00 v kostele sv. Václava, U proseckého kostela 5/3, Praha 9 - Prosek. Uvedl web reflex.cz

tn.cz / Mediafax