Ženu odmítli Na Homolce operovat kvůli nadváze. Oznámili jí to až v den operace

V pražské nemocnici Na Homolce odmítli na gynekologii operovat pacientku kvůli její nadváze. Lékaři přitom ženu tři týdny před zákrokem viděli. Když přišla do nemocnice na zákrok, lékaři ji odmítli s tím, že je příliš těžká a operační stůl by ji nemusel unést. Svaz pacientů žádá potrestání nemocnice.

V den operace ukázali gynekologové z pražské nemocnice Na Homolce paní Haně, která chce zůstat v anonymitě, dveře. Žena má 130 kilo - a je tak podle lékařů na zdejší operační stoly příliš těžká.

 

"Po přijetí na oddělení se mě sestřička ptala na výšku a váhu a když jsem jí sdělila svoji váhu, tak řekla, že to asi bude problém, protože mají nová křesla a těžší pacientky jim ničí hydrauliku a zavolala pana doktora Pelíška, který řekl, že je mu to líto, ale že mě neodoperují,“ popisuje paní Hana.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

 

V nemocnici byla přitom na předoperačním vyšetření začátkem března, lékaři ji viděli a nic nenaznačili. Pomyslná facka přišla až těsně před zákrokem. "Překvapilo mě to, protože jsem měla Nemocnici na Homolce za špičkové pracoviště,“ přiznává paní Hana.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Máte nadváhu? Budete mít dražší letenky

 

Svaz pacientů tvrdí, že se s něčím takovým za posledních 10 let nesetkal. "Pokud je to až tak, že byla na vstupní kontrole, a provedli nějaká vyšetření, tak to je výmluva, která nemá obdoby a to zasluhuje potrestání,“ říká předseda odborového svazu pacientů Luboš Olejár.

 

Nemocnice nepopírá, že ženy s nadváhou odmítá. "V zásadě pacientky nad 110 kilogramů ten výkon tady u nás nemůžou mít provedený. Bohužel máme stoly o takové nosnosti,“ říká lékař z nemocnice Na Homolce Luděk Pelíšek. "My jsme museli odmítnout několik pacientek z tohoto důvodu, ale jejich počet podle mých informací nepřekročil číslo 10,“ říká mluvčí nemocnice Jitka Kalousková.

 

"Napsala jsem stížnost řediteli nemocnice a i upozornění na pojišťovnu,“ říká paní Hana, která nakonec podstoupila zákrok v nemocnici V Motole.

hru Televizní noviny