jak bude?

EXPERTI VARUJÍ: Česku hrozí ničivé sucho a neúroda! VELKÁ PŘEDPOVĚĎ

Jaro je tady a zima se už zřejmě nevrátí. Chtělo by to ovšem déšť. Řeky jsou vyschlé, sníh nenapadl a hrozí tak velké sucho. Zemědělci už varují před letošní neúrodou.

Na astronomické jaro si sice ještě skoro měsíc počkáme, ale takřka jarní počasí současných dní už nejspíš nepoleví. Denní teploty už neklesnou pod 10 °C, o víkendu očekáváme dokonce 13 °C.
 

Starosti meteorologům, hydrologům a především zemědělcům teď dělá hlavně nedostatek vody. Výrazně pršet nemá ani v příštích dnech, a to by přitom deště bylo velmi třeba. Například z jižní Moravy (ale nejen odtamtud) už se ozývají zneklidnění farmáři. "Listopad a prosinec byly velmi suché měsíce, v zimě nenapadl žádný sníh, deště také nebylo mnoho. Rostliny už přitom začínají vegetovat. Je zaděláno na problémy," varoval ředitel zemědělské firmy Pomona Těšetice ze Znojemska Ivo Pokorný.
 

Tato slova potvrzuje i hydrolog Jan Daňhelka, podle kterého byla takhle suchá zima naposledy v roce 1970. Přesto se Daňhelka domnívá, že ještě není vše ztraceno a několik deštivých týdnů z jara by situaci napravilo.
 

Zima byla nejen suchá, ale i rekordně teplá. S průměrnou teplotou plus 1,5 °C se řadí k nejteplejším zimám za posledních 80 let. Obvyklý průměr je přitom minus 1,2 stupně. Možná i proto to s vodou nevypadá nijak dobře. Velmi nízko jsou i hladiny řek. "Průtoky teď dosahují asi jen 30 až 50 procent obvyklých únorových stavů. Třeba loni touhle dobou bylo v řekách 105 až 250 procent běžného průtoku," vysvětlila Alena Jačková z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 

 

A přidává se k ní i vedoucí oddělení podzemních vod ČHMÚ Dagmar Pavlíková. "Sucho je vždy znát dříve v řekách než v podzemních vodách. Zima je suchá, máme asi jen polovinu srážek, než kolik by jich mělo být. Deště by bylo určitě potřeba," potvrdila Dagmar Pavlíková.
 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA TÝDEN
 

Středa 26. 2.

Na východě ještě jasno až polojasno, na západě většinou oblačno až zataženo. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C. Teplota v 1000 m na horách kolem 4 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s.
 

Čtvrtek 27. 2.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, ojediněle déšť. Noční teploty 3 až -1 °C. Denní teploty 7 až 11 °C. Jihozápadní vítr 2 až 6 m/s.
 

Pátek 28. 2.

V pátek bude oblačno až zataženo. Během dne na východě místy až polojasno. Noční teploty 3 až -1 °C. Denní teploty 8 až 12 °C. Jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s.
 

Sobota 1. 3.

V sobotu bude oblačno až zataženo, ojediněle polojasno. Noční teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 9 až 13 °C. Jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.
 

Neděle 2. 3.

V neděli bude oblačno až zataženo, přeháňky nebo déšť. Noční teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 6 až 10 °C. Severovýchodní vítr 3 až 7 m/s.
 

VÝHLED POČASÍ NA ZAČÁTEK BŘEZNA (3. 3. - 9. 3.)
 

Zpočátku období převážně polojasno, postupně převážně velká oblačnost – zataženo až oblačno, místy občasný déšť. Noční teploty 5 až -1 °C. Denní teploty 4 až 10 °C.
 

Letošní zima je chudá nejen na sněžení, ale i na srážky obecně, dá se tak předpokládat, že se sucho projeví při vegetačním období na zemědělství a dále voda z roztátého sněhu doplňuje každoročně stav podzemní vody, které tak bude také málo.

tn.cz / gar