Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

ZAJÍMAVOSTI O SEZNAMECH

Zlaté stránky končí! Papírové telefonní seznamy překonal čas

Zlaté stránky
Zdroj: Oficiální zdroj
Zlaté stránky letos vyjdou naposledy

Zlaté stránky končí! Letos vyjde poslední papírový telefonní seznam Česka. Doba ho dohnala a překonala, lidé kontakty vyhledávají spíše on-line. Připomeňte si při té příležitosti zajímavosti o telefonních seznamech. Víte, že první český vyšel v roce 1882 a neobsahoval čísla?

Katalog kontaktů Zlaté stránky, krterý měl alespoň někdy doma snad každý Čech,  vyjde příští rok v tištěné podobě naposledy. Potvrdila to Pavlína Mozerová ze společnosti Mediatel, která katalog vydává. Seznam kontaktů má už několik let verzi pro internet i mobilní telefony a firma Mediatel se nyní soustřeďuje na on-line aktivity, dodala.

 

Bezplatný katalog v tuzemské verzi existuje od roku 1991, firma v posledních letech distribuovala kolem dvou milionů výtisků. Do budoucna se Mediatel podle serveru Mediář.cz hodlá víc zaměřit na internetový marketing, mimo jiné tvorbu a správu webů a stránek na sociálních sítích. Firma o sobě nyní hovoří jako o digitální mediální agentuře.

 

Kvůli vydávání telefonních seznamů Zlaté stránky vedl Mediatel v minulosti spor s Telefónikou. Ta v roce 2009 oznámila svým zákazníkům, že již nebude tištěné seznamy vydávat. Mediatel tehdy tvrdil, že Zlaté stránky jsou jeho značkou a v jejich vydávání bude pokračovat.

 

Mediatel v tištěné i webové verzi podle svých internetových stránek nabízí vedle Zlatých stránek také seznam poskytovatelů služeb cestovního ruchu TravelGuide a katalog dovozců a vývozců Czech Exporters and Importers.

 

TELEFONNÍ SEZNAMY A SVĚT

 

První telefonní seznamy jsou spjaty s vynálezem telefonu Alexandrem Grahamem Bellem v roce 1876. Nový přístroj se začal šířit mezi lidi a za rok byla natažena první linka z Bostonu do Somerville. Od ledna 1878 už fungovala v New Havenu premiérová ústředna a 21. února 1878 vznikl v New Havenu první telefonní seznam na světě.


Jednostránkový seznam 50 jmen telefonních abonentů v New Havenu v americkém státě Connecticut byl zajímavý tím, že neobsahoval telefonní čísla ani adresy. Spojovatelka v telefonní ústředně totiž znala všechny jménem. V první "síti" tehdy existovalo 21 přístrojů na osmi linkách a většina účastníků tak s někým telefon sdílela. Za odvážným projektem stál pan George Williard Coy se skupinou investorů z New Haven District Telephone Company.


Telefonní byznys se už v roce 1878 v USA úspěšně rozvíjel, a to pod licencí Bell Telephone Company. Ještě v únoru téhož roku vznikla telefonní ústředna a brzy i telefonní seznam v prvním velkém americkém městě - kalifornském San Francisku.


Na konci roku 1880 bylo v USA v provozu 47.900 telefonů a tehdy se objevila i první telefonní čísla. V městečku Lowell ve státě Massachusetts totiž vypukla epidemie spalniček a v telefonní ústředně musely náhle zaskakovat méně zkušené operátorky. Než se naučily znát všechny jménem, pomáhaly si očíslováním jednotlivých telefonních účastníků. Nápad se ujal. Ve stejný rok (1880) vyšel první telefonní seznam v Británii.


Když měla v roce 1883 tiskárna ve městě Cheyenne ve státě Wyoming tisknout místní telefonní seznam, došel jí bílý papír. Na skladě však prý byla zásoba žlutého papíru, a tak seznam vytiskli na něm. Odtud takzvané "Yellow Pages", u nás známé jako Zlaté stránky.


První adresář telefonních čísel institucí a firem řazený podle oboru jejich činnosti pak vydala společnost Reuben Donnelly v Chicagu v roce 1886. Klasické Zlaté stránky v dnešní podobě, kdy abecední seznam jmen byl na bílém papíře a ten firemní na žlutých, vyšel poprvé v Detroitu (1906).


První elektronický telefonní seznam se objevil v roce 1981 na francouzském "předchůdci internetu", síti Minitel.


TELEFONNÍ SEZNAMY A ČESKÁ REPUBLIKA


Historie tištěného telefonního seznamu v českých zemích sahá až do roku 1882, kdy pražská telefonní společnost Jana Palackého vydala první soupis svých zákazníků. Bylo v něm ovšem pouhých 98 držitelů telefonního aparátu. Začátkem 90. let 19. století převzal telefonní provoz v Praze, který měl už přes 1000 účastníků, c. a k. Poštovní úřad. Počty účastníků nadále rostly, ovšem poměrně pomalu.


Roku 1918 tak pražský telefonní seznam obsahoval 8214 účastníků, jen o půlku víc než o deset let dříve. Po vzniku Československa i díky technickému rozvoji (objevily se například automatizované ústředny, jež už ke spojení hovorů nepotřebovala obsluhu) počet telefonů rychle rostl. V roce 1925 tak byla celková kapacita tří pražských ústředen 12.000 účastníků.


Už za první republiky měly telefonní seznamy stovky stránek. Třeba Seznam telefonních ústředen, hovoren a účastníků v Čechách pro roky 1929 až 1930 (který neobsahoval Prahu) měl zhruba 580 stran. Až do počátku 90. let minulého století ovšem byly telefonní seznamy pojímány spíše "úředně" a jejich vydavatelem byly organizace jako Ředitelství pošt a telegrafů nebo Správa pošt a telekomunikací.


Změna přišla v roce 1992, kdy se vydávání přehledu telefonních účastníků ujala soukromá společnost Mediatel. Ta kromě základního seznamu stanic nabídla i na žlutém papíře tištěné Zlaté stránky, tedy vlastně katalog firem. Ten za peníze nabídl například viditelnější zařazení nebo i celostránkovou inzerci. Po nástupu internetové konkurence však poptávka po tištěných telefonních seznamech klesla a pro rok 2015 tak budou vydány Zlaté stránky naposledy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nový problém iPhonu 6: Trhá lidem vlasy!

´On je teď doma, takže to nejde!´ Co ještě řekla Iveta ve svém posledním telefonátu?

tn.cz / ČTK / gar