Gynekologové tvrdí:

Zmatek v zákonech poškozuje páry podstupující umělé oplodnění

Současný zákon upravující podmínky asistované reprodukce zaměňuje podle lékařů pojmy umělé a mimotělní oplodnění. To způsobuje problém jak budoucím rodičům, tak pojišťovnám.

"Tento výklad zákona totiž pojišťovny vede k tomu, že pokud žena již třikrát podstoupila umělé oplodnění, pozbývá nárok na léčbu v rámci programu mimotělního oplodnění," vysvětlil podstatu problému Šulc, který je vedoucím lékařem pražského Centra asistované reprodukce GEST.


Umělé oplodnění, tedy asistovaná reprodukce, zahrnuje několik různých postupů léčby neplodnosti. Kromě mimotělního oplodnění (IVF: in-vitro fertilizace=oplození ve zkumavce), které je nejúčinnější, ale velmi drahou metodou a zahrnuje i určitá rizika, může být v řadě případů použita intrauterinní inseminace (IUI) - umělé oplodnění. Při této jednoduché metodě jsou pouze spermie odborně upravené a vpravené do dělohy ženy. Případné otěhotnění tedy probíhá téměř přirozenou formou.


Výhodou intrauterinní inseminace jsou zanedbatelná rizika, nebolestivost výkonu pro ženu, nízká cena, žádné omezení fyzických ani sexuálních aktivit, a možnost, že dítě vzniklo zcela přirozenou cestou při pohlavním styku, který se doporučuje s touto metodou kombinovat.

 

[IMAGEBOX_1023990] Američáné stvořili třicítku geneticky upravených dětí [IMAGEBOX_1023990]


"Omezením na tři pokusy ale zákonodárci nutí pacienty i pojišťovny do dražších způsobů léčby. Lékaři tak často ve snaze o maximální úspěch zvolí rovnou daleko dražší metodu IVF," popsal Šulc. Tento postup se pak tedy zpětně nevyplatí ani pojišťovně.


Přitom by to vůbec nebylo nutné. "Dlouhodobě jsme přesvědčeni o tom, že úspěšnost IUI je sice výrazně nižší než úspěšnost IVF programu, nicméně ve vhodných případech je zcela jistě na místě vyzkoušet nejprve tuto jednoduchou léčebnou metodu," tvrdí gynekolog.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / kos