ZMĚNA: Odmítnete injekci pro dítě, nedostanete pokutu

Mnohaletá diskuse o tom, zda je správné nutit rodiče nechat očkovat děti, má první velký zvrat: stát už je nesmí trestat pokutami, když vakcínu pro dítě odmítnou. Informaci přinesly Lidové noviny.

Pokud by stát chtěl rodiče přesto pokutovat, musí se změnit současná pravidla. Říká to rozsudek Nejvyššího správního soudu (NSS), který takto minulý týden rozhodl případ rodičů z Moravy.

Rozhodnutí soudců NSS vysvětluje, že stát nemá na trestání právo, protože povinnost očkovat určuje podrobně pouze vyhláška ministerstva zdravotnictví. A to je podle soudců málo na to, aby stát za její porušení mohl trestat. "Pokud si chce stát tu povinnost vynucovat, tak to musí být upraveno na úrovni zákona," vysvětluje předseda senátu NSS, který případ rozhodoval, Jaroslav Vlašín.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 Diskuse o povinném očkování se vede již několik let. Očkovací kalendář a další povinnosti totiž určovala až doposud vyhláška právě proto, že má proti zákonu několik výhod: její změna je poměrně snadná a rychlá. Zákon naopak musí projít legislativním procesem.

Jedním z možných řešení je, že by zákon upravoval povinnost očkování proti závažným chorobám. "Za porušení takového zákona pak může stát sankcionovat. Musí se ale smířit s tím, že pokud by se prováděla změna, bude to obtížnější," říká Vlašín. Očkování proti lehčím nemocem by pak nařizovala vyhláška. Povinnost by platila, jen by se za její porušování nesmělo trestat.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax