ZMĚNY VE STAVEBNÍM SPOŘENÍ? Příští týden je projednají poslanci

Miroslav Kalousek
Zdroj: Mediafax

Poslanci projednají Kalouskův návrh zákona o stavebním spoření.

Státní podpora maximálně dva tisíce korun ročně a úroky daněné 15procentní sazbou, tak bude zřejmě vypadat stavební spoření už v roce 2012. Novelu, se kterou přišel ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jako s reakcí na verdikt Ústavního soudu, projednají v příštím týdnu poslanci.

 

"Sněmovna přijala novelu v legislativní nouzi, kdy snížila státní příspěvek na 2000 korun za zákonem stanovených podmínek. Tuto schválenou novelu přezkoumal Ústavní soud (ÚS) a konstatoval, že projednání ve stavu legislativní nouze neodpovídá ústavnímu pořádku," shrnul osud předešlého schvalování zákona v prvním čtení Kalousek.

 

Vláda proto novelu předložila znovu. "Text je zcela totožný s tím, co sněmovna schválila, tedy bez ustanovení týkajících se srážkové 50 procentní daně, kterou ÚS označil za protiústavní," shrnul Kalousek.

 

Dvoutisícová hranice pro státní podporu, která představuje deset procent z naspořené částky omezené limitem 20 tisíc korun, je platná i pro rok 2011. Vláda její zavedení prosadila a podle Kalouskových propočtů ušetřila státnímu rozpočtu tři až 4,5 miliardy korun.

 

Pokud by se k žádným změnám nepřistoupilo, zvýší se od příštího roku strop pro podporu v závislosti na datu uzavření smlouvy až na 4500 korun. Ústavní soud nechal totiž redukci podpory v platnosti jen do 31. prosince, když vyhověl stížnosti zákonodárců ČSSD.

 

Spolu se snížením podpory Kalousek také prosadil, aby byla zrušená daňová výjimka pro úroky ze stavebního spoření. Podle ministra financí je tím finanční produkt zvýhodněný a chce, aby se i na něj vztahovala 15procentní daň. Státní pokladna by si díky tomu měla přilepšit o jednu nebo až půldruhé miliardy korun.

 

O co už se rezort financí nesnažil, to je 50procentní zdanění podpory stavebního spoření za předchozí rok, které Ústavní soud v dubnu zrušil s okamžitou platností. Kalousek musel proto nechat narychlo vyplatit i druhou polovinu státní podpory příslušející střadatelům za rok 2010, což stálo rozpočet 5,25 miliardy korun.

 

Cílem ministra financí je, aby novela platila od 1. ledna 2012, protože tehdy začíná rozhodné období pro výpočet státní podpory vyplácené zpětně v roce 2013.

 

Sněmovna novelu zákona o stavebním spoření projedná ve druhém čtení na mimořádné schůzi, která začíná příští týden.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax