Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Soud řeší zákaz Dělnické strany. Tramvaják jezdil s transparentem

Nejvyšší správní soud ode dneška řeší návrh ministerstva vnitra na zrušení Dělnické strany.

Nejvyšší správní soud v Brně začal v pondělí projednávat návrh české vlády na rozpuštění Dělnické strany. Veřejné jednání začalo hodinu po poledni a potrvá do čtvrtka, řekl mluvčí soudu František Emmert.

Anketa

Jste pro zrušení Dělnické strany?


Hlasovalo 10438 lidí. (Muži: 10438 | Ženy: 0)

Dělnickou stranu podpořil řidič pražské tramvaje, hrozí mu vyhazov


Na pražské lince číslo 2 jezdila ráno tramvaj, která měla za čelním oknem transparent podporující Dělnickou stranu.


"Důrazně se od toho distancujeme. Jedná se o soukromou aktivitu řidiče tramvaje. Hledáme způsob, jak to právně vyřešit," řekl mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený. Podle ČTK hrozí řidiči ztráta zaměstnání. "Pokud je to pravda, tak s tím člověkem okamžitě rozvážeme pracovní poměr," řekl ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák.


V Brně se jedná o osudu strany


Soudní síň je plná, převažují v ní novináři.

 

Ministerstvo zastupuje advokát Tomáš Sokol, který přečetl vládní obžalobu. V úvodním slovu uvedl, že DS zpočátku zůstávala u agresivních verbálních výpadů. Později ale pořádala nebo se podílela na pouličních pochodech, které jsou podle Sokola "pokusem o cosi jako pogrom". Při veřejných akcích došlo k bitkám s policií. Cílem DS je podle Sokola "polototalitní nebo totalitní stát".


Dělnickou stranu hájí její předseda Tomáš Vandas. "Vláda předkládá návrh na naše zrušení, protože posilujeme," řekl Vandas na začátku procesu. "Stojí proti nám bývalí komunisté," obvinil ve svém projevu Vandas členy vlády. Podle něj se současné strany snaží zlikvidovat konkurenta.

 

 

Po řečích Sokola a Vandase vyhlásil předseda senátu Vojtěch Šimíček přestávku, během které musí jednací síň opustit i kamera České televize.

 

Během čtyřdenního jednání se bude soudní senát podle slov Emmerta zabývat především čtením listinných důkazů, které předložila vláda. Její podání má sedmdesát stran a zhruba osmdesát pět příloh. Ministerstvo věří, že zákaz se podaří prosadit.


Vojtěch Šimíček vyzval všechny přítomné aby se u soudu chovali důstojně.


Soud návrh projedná v tématických blocích

Šimíček naznačil, že soud návrh projedná v tematických blocích. V pondělí se bude věnovat především programu a organizační struktuře.  V úterý probere propojenost strany s dalšími extremistickými organizacemi. Ve středu projedná veřejné akce které strana organizovala popř. se jich účastnila a čtvrtek bude patřit výslechu svědků.


Příznivci Dělnické strany se sešli před soudem
 

Na výzvu na internetových stránkách partaje: "Vyzýváme členy a sympatizanty, kteří nás chtějí přijít podpořit, aby se před budovou soudu shromáždili." Zareagovalo asi deset příznivců. "Zatím jsou klidní, jen vytáhli vlajku," řekl náš reportér na místě.


Předseda strany Tomáš Vandas dorazil k soudu asi kolem dvanácté.


Podle spisu, který cituje policejní a bezpečnostní složky, má Dělnická strana blízko k neonacistickému hnutí. Tím také strana porušuje podle vládního podání zákon o sdružování v politických stranách a politických hnutích.


Když to nevyjde, nebude to podle Peciny tragédie


Kabinet Jan Fischera se prostřednictvím Sokolova týmu snažil rovněž shromáždit důkazy o faktické spolupráci Dělnické strany s neregistrovaným Národním odporem a dalšími ultranacionalistickými uskupeními.


"Měli bychom dát jasný signál, že taková hnutí a stany v našem systému nemají místo. Ale pokud se to nepodaří, nebude to žádná tragédie," sdělil ministr vnitra Martin Pecina Rádiu Česko.


Odborník na extremismus z Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš s názorem ministra Peciny nesouhlasí. "Pokud by se vládě nepodařilo přesvědčit o legalitě a pravdivosti svých důkazů, mohlo by to dát Dělnické straně vítr do plachet. Myslím, že dokážou najít i právní kroky, aby se dokázali se zákazem vypořádat, třeba založit novou stranu," řekl Mareš. Pravděpodobnost rozpuštění Dělnické strany odhadl poměrem 60:40 pro zrušení krajně pravicové partaje.


Vláda rovněž stranu obviňuje ze soustavného vyvolávání napětí ve společnosti, cílenou snahu o potírání menšin a ohrožování demokracie.


Sokol se bude snažit přesvědčit soudce, že Dělnická strana se odchýlila od svého programu a v posledních letech systematicky porušuje ústavu a veřejný pořádek a zároveň ohrožuje práva a základní svobody občanů.


První návrh na zrušení státu nevyšel, chyběly důkazy


Zrušením Dělnické strany se Nejvyšší správní soud bude zabývat již podruhé. První návrh Topolánkovy vlády loni v březnu soudci zamítli, popudila je především nepřipravenost a faktická nedostatečnost návrhu předložená tehdejším ministrem vnitra Ivanem Langerem (ODS).


Reakce na březnový verdikt


Jednání soudu je veřejně přístupné, v soudní síni je připraveno pro posluchače třicet míst. Dělnická strana oficiálně nepřipravuje k zahájení soudu manifestaci nebo shromáždění. "Nebudeme ale samozřejmě našim sympatizantům případnou cestu do Brna zakazovat," řekl Vandas.


Dělnická strana vznikla v lednu 2003 na troskách Republikánské mládeže Miroslava Sládka, která byla ministerstvem vnitra rozpuštěna o rok dříve. V jejím čele stojí Tomáš Vandas, asistent výrobního ředitele pražské stavební společnosti. Vandas se pravidelně zúčastňuje demonstrací pravicových extremistů, na nichž také pronáší projevy.

muf s přispěním Josefa Svobody tn.cz / Mediafax / ČTK