přehledy Letní redukce

Zmizí desítky spojů! Podívejte se, které rychlíky stát s Českými drahami zruší

Rychlík
Zdroj: Mediafax

Už brzy nás čekají úpravy jízdních řádů, zmizí z nich desítky rychlíkových spojů. A důvod? Stát na ně prý nemá peníze. Podívejte se, kterých spojů se tyto letní změny (začnou platit od 1. července) týkají.

Od 1. července dojde ke zrušení některých rychlíkových spojů, ačkoliv z jízdních řádů zmizí desítky spojů, ministerstvo dopravy s Českými drahami argumentují, že je to jen drobná úprava a dopad na osobní dálkovou dopravu bude mít jen minimální. Jenže některým lidem to možná pořádně zkomplikuje život.
 

"Ministerstvo se společně s Českými drahami rozhodlo omezit provoz vybraných rychlíků. Spoje, které jezdí málo obsazené budou zrušeny. Další budou jezdit jen ve vybraných dnech," upřesnil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. "Omezení se ale týká jen 0,67 % všech rychlíků," dodal jedním dechem.
 

Šest spojů bude od 1. července bez náhrady zrušeno. "Jedná se například o posilové spoje, které jezdily jen v určitých dnech," vysvětluje Neřold.
 


 

Dalších sedmnáct spojů bude výrazně omezeno. "Jsou to spoje, které jsou méně vytížené, proto dojde k omezení jízdy jen na některé dny v týdnu, čímž se zabrání úplnému zrušení těchto dálkových spojů," uvedl mluvčí ministerstva dopravy.
 


 

Kromě malé vytíženosti argumentuje ministerstvo a České dráhy i tím, že je to z důvodů chybějících financí. "Veškeré změny jsou s ohledem na rozsah finančních prostředků ve státním rozpočtu pro letošní rok ekonomicky nezbytné, avšak díky těmto změnám se podaří zachovat udržitelnost systému železniční dopravy," zakončil Neřold.

tn.cz / hmr