Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zmizí ze silnic billboardy? Sněmovna bude znovu rozhodovat

Zmizí billboardy?
Zdroj: Mediafax
Zmizí billboardy? (ilustrační foto)

Poslanecká sněmovna se bude znovu zabývat novelou zákona o pozemních komunikacích, která má omezit billboardy u silnic a dálnic. Normu jí totiž vrátili s pozměňovacím návrhem senátoři. Změna se týká především zachování reklamních ploch u silnic II. a III. třídy.

Senátoři nepřijali návrh, aby ze všech typů komunikací v Česku zmizely do pěti let veškeré reklamní plochy kromě poutačů na provozovny u silnic, tedy na motely, restaurace či benzinové pumpy.

 

Za hlavní důvod, proč zrušit reklamní plochy podél silnic, označil ministr dopravy Pavel Dobeš bezpečnost provozu. Reklama se podle jeho slov stává při rychlostech nad 80 kilometrů za hodinu nebezpečnou, protože může rozptylovat řidiče. Reklamní zařízení v obcích, kde je rychlost omezená, chce novela zrušit kvůli četným přechodům pro chodce.

  

ČTĚTE TAKÉ:

Billboardy měly zmizet od silnic. Odstraněno jich ale bude jen pár

 

Pozměňovací návrh, který navrhla senátorka Veronika Vrecionová (ODS) by chtěl zachovat billboardy u místních komunikací a omezit jejich výskyt podél hlavních tahů, kde jsou z hlediska bezpečnosti dopravy nejrizikovější, tedy u dálnic a silnic I. třídy.


Příjmy do obecních pokladen v ohrožení

 

Senátorka v diskusi varovala, že novela, která přišla ze sněmovny, ohrozí příjmy do obecních pokladen. Města a obce by zrušením reklamních ploch mohly přijít o miliony, například hlavní město Praha o zhruba 50 milionů korun ročně. Ekonomický dopad, který by zrušení billboardů mohlo mít, zmínil též senátor Karel Korytář (ČSSD) a doplnil, že náhrady se mohou dožadovat i majitelé reklamních agentur.

 

Kromě zákazu reklam u všech typů silnic novela dále navrhuje platbu mýtného elektronickým způsobem, a to pouze pomocí jednoho elektronického palubního zařízení fungujícího na všech placených komunikacích v celé Evropě. Počítá i se slevou na mýtném pro vozidla, která často využívají zpoplatněné silnice.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Okolí českých silnic se změní. Zmizí billboardy i stromy

 

Norma řeší i vážení nákladních aut, která jezdí často přetížená, a tím poškozují komunikace.

 

Poslanci normu znovu projednají na dubnové schůzi, která začíná v úterý ve 14 hodin. Pro případné přehlasování Senátu je třeba 101 hlasů.
 

anš tn.cz / Mediafax