Naplánujte si dovolenou

Velká předpověď počasí do konce prázdnin: Kdy vyrazit k vodě?

Prázdniny dětem nezkazí asi ani počasí. Teploty se budou pohybovat okolo 25 stupňů a další povodně nás snad už také nepotkají. Přečtěte si předpověď do konce léta.

Pokud ještě nemáte naplánovanou dovolenou, naše předpověď počasí by vám mohla pomoci. Nikdo nechce pobyt v kempu strávit zalezlý v chatce. Ve spolupráci se společností Meteopress jsme pro vás připravili dlouhodobý výhled počasí.
 

 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA ČERVENEC
 

Období od 1.-10.7.
 

Polojasno nebo skoro jasno, během odpoledne až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 16 až 10 °C. Denní teploty 21 až 28 °C.
 

Období od 11.-20.7.
 

Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Ve druhé polovině období na frontách oblačno až zataženo s občasným deštěm, přeháňkami a bouřkami. Ranní teploty 16 až 10 °C. Denní teploty 22 až 28 °C, na frontách chladněji.
 

Období od 21.-31.7.
 

Polojasno až oblačno, místy přeháňky a bouřky. Ve druhé polovině období ubývání oblačnosti i srážek. Ranní teploty 16 až 11 °C. Denní teploty 24 až 30 °C.
 

 

Meteorologové se zdráhají vydávat předpovědi počasí na delší úsek než je 30 dní. Nebývají pochopitelně totiž tak přesné. Proto je raději označují namísto slova předpověď jen jako "výhled". "Srpen je z našeho pohledu ještě daleko, a tak je třeba jakoukoli předpověď brát s rezervou," varovala meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress. I přesto pro TN.cz sestavila výhled počasí na srpen, který se bude postupem doby ještě upřesňovat.
 

 

VÝHLED POČASÍ NA SRPEN (podle dlouhodobých statistik)
 

Období 1.-10.8.

V první polovině období jasno až polojasno, jen při přechodně zvětšené oblačnosti místy přeháňky a bouřky. Ve druhé polovině převážně oblačno, na většině území přeháňky nebo občasný déšť, zpočátku bouřky. Ranní teploty 17 až 10 °C. Denní teploty 25 až 31 °C.
 

Období 11.-20.8.

Zpočátku období převážně oblačno s přeháňkami. Postupně až polojasno, jen ojediněle s přeháňkami nebo bouřkami. Ranní teploty 16 až 11 °C. Denní teploty zpočátku období 23 až 30 °C.

 

 

Období 21.-31.8.

Převážně polojasno, jen při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 14 až 8 °C. Denní teploty 20 až 27 °C.
 

Pokud vás zajímá odbornější meteorologický výklad letní předpovědi počasí, přečtěte si, co nám k nastávajícímu létu také řekla meteoroložka Honsová:
 

Jaké bude léto?
 

Sezónní předpovědi zpracovávané různými světovými centry se na tom, jaké bude léto roku 2013 ve střední Evropě, příliš neshodují. Zatímco poslední platná predikce britské Mettofice předpokládá zvýšenou pravděpodobnost toho, že léto bude jako celek teplotně podprůměrné nebo nejvýše průměrné a současně průměrné nebo nadprůměrné z hlediska srážek, americký institut Iri očekává stejné šance pro nadprůměrné i podprůměrné hodnoty teploty i srážek. Americké centrum NCEP pak v poslední predikci uvádí zvýšenou pravděpodobnost nadprůměrně teplého července.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

To je paráda! Simona Krainová si užívá teplo na dovolené

Povodeň zaplavila i ateliéry populárního seriálu Ulice!

Spálení od slunce? VELKÝ TEST opalovacích krémů poradí, jaký vás opravdu ochrání!

Dva litry vody denně? POVĚRA! Spočítejte si, kolik potřebujete! 

 

V některých oblastech světa, lze z různých indikátorů usuzovat na charakter následujícího období. Například v Austrálii, lze z toho, zda je v Tichém oceánu fáze El Niňo, nebo La Niňa lze předpovídat, zda zdejší léto bude oproti normálu spíše deštivé (La Niňa), nebo suché (El Niňo). Ve střední Evropě žádné takovéto závislosti počasí mezi jednotlivými roky neznáme a pohled do historie letního počasí, proměnlivost jen dokazuje.
 

Za posledních 12 let bylo prázdninové počasí každý rok úplně jiné, některé roky se dokonce odlišovaly výrazněji od dlouhodobých klimatických normálů. Proměnlivost letního počasí záleží hlavně na konkrétním uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlanským oceánem.
 

To může dát vzniknout tzv. zonálnímu proudění, tedy střídání teplejších slunečných a chladnějších deštivých období nebo naopak bude převládat tzv. anticykonální situace, kdy se nad východní Evropou ustálí na delší období tlaková výše, která přinese malou oblačnost a vysoké teploty.
 

Letní měsíce jsou zpravidla nejteplejšími měsíci v roce, zároveň ale také nejdeštivějšími. Srážky se vyskytují i ve dnech s letními nebo tropickými teplotami, které jsou často zakončeny bouřkami, nebo při přechodu front, kdy není výjimkou ochlazení o více než 10 °C za 24 hodin a intenzivní déšť.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se nenechat okrást na koupališti? Poradíme!

tn.cz / gar