Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zvířata se propadají skrz roztávající led! Hasiči pro jejich záchranu riskují

Současné oteplení má i stinné stránky. Záchranáři v sobotu zasahovali hned u několika případů, kdy se pod zvířaty prolomil tenký led. Celá akce byla nebezpečná i pro zasahující hasiče - led se probořil i pod nimi.

Hasiči v Karlovarském kraji zachraňovali v sobotu dvě zvířata, pod kterými se propadl tenký led. Psa se podařilo zachránit, srnku musel po vyproštění z vody utratit na místě myslivec, řekl pro agenturu Mediafax mluvčí hasičů Martin Kasal.

 

"Ani v jednom případě se naštěstí v ledu nepropadl člověk, v rybníku u Dolního Rychnova na Sokolovsku se prolomil led pod psem, u Radošova zase v řece Ohři uvízla srnka. Pes v bývalém lomu Gsteinigt zůstal uvězněný v ledu zhruba pět metrů od břehu, několik dětí, svědků událostí, běželo přivolaným hasičům naproti a přesně je navedli k místu, kde se pes topil," řekl Kasal.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Z kamionu spadl led! Rozdrtil muži lebku

 

Zatímco během výcviku záchrany z ledu se hasiči pohybují na pevném ledu, v případě skutečného výjezdu je led většinou už částečně roztátý a pod záchranáři se boří. "Hasiči položili na led dva spojené žebříky, po kterých se snažil ke zvířeti dostat hasič ve speciálním obleku do vody. Tenký led se pod zasahujícím hasičem probořil, přesto se mu podařilo dostat se ke psovi a vytáhnout ho na břeh, kde si ho převzal majitel," řekl Kasal.

 

K srnce uvízlé na ostrůvku na řece Ohři se hasiči dostali s pomocí člunu. Zraněné zvíře prohlédl přivolaný myslivec, který rozhodl o jejím utracení.

 

Psa z rybníka zachraňovala stejná směna hasičů sokolovské stanice, která před dvěma roky zachránila z nedalekého rybníka rovněž psa probořeného v ledu a navíc i dva majitele tohoto psa. Ti se vydali ještě před příjezdem hasičů pro psa na tenký led a také se propadli do vody. Za tento zásah obdrželi sokolovští hasiči v loňském roce ocenění v anketě ministra vnitra Hasič roku.

klab tn.cz / Mediafax