Kupujete ojeté auto? Dejte si pozor! Až polovina aut v Česku má přetočený tachometr

Autobazar
Zdroj: Mediafax
Až polovina ojetých v Česku má přetočený tachometr, upravuje se i stáří vozu - Ilustrační foto

Chcete si koupit nové auto? Dejte si velký pozor. Podle průzkumu má řada aut v Česku přetočený tachometr nebo upravené stáří vozu.

Nákup ojetých vozidel provázejí různá rizika, celých 42 procent ojetých vozidel má stočený tachometr, dalším významným a rozšířeným problémem je falšování skutečného roku výroby. V pátek na to upozornila společnost Cebia, která se věnuje zjišťování původu a stáří vozů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaká auta teď nejčastěji kupují Češi? Bílé kombíky s benzinovými motory! VELKÝ PŘEHLED

 

Ve velkých technických průkazech se totiž už dávno neuvádí rok výroby vozidla, ale pouze datum první registrace vozidla. Tato dvě data se od sebe mohou výrazně lišit. Nejčastěji je to jeden až dva roky, výjimkou ale nejsou případy, kdy je vozidlo omlazeno o tři a více let.

 

Přitom rozdíl v pořizovací ceně vozidla, které je o jeden až dva roky omlazené může být až 40 tisíc korun.

 

Samostatnou kapitolou jsou individuálně dovezená vozidla do ČR. "Dovozce přiveze ze zahraničí ojeté auto, u kterého je v zahraničním technickém průkazu (např. SRN) uveden datum první registrace 12. 3. 2006. Datum na dokumentu upraví na 12. 3. 2007, technický průkaz okopíruje, aby změnu nebylo možno očima rozeznat, a s kopií jde na dopravní úřad auto zaregistrovat. A protože všude se nějaký ´známý´ najde, vozidlo zde zaregistrují jen na základě kopie technického průkazu. Datum první registrace pak figuruje jako stáří vozidla a určuje jeho hodnotu, která výrazně po tomto omlazení stoupne," popsala další z podvodů Petra Štumpfová ze společnosti Cebia.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / mediafax / kos