Chyby stavby koridoru u Plzně! Trhají se koleje a praskl i most!

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) reklamovala špatně postavený úsek rychlostního koridoru u Plzně.

Podle informací TV Nova se v úseku sesunul násep, zvlnily se koleje a popraskal i most pod tratí, stavební firmy ale reklamaci neuznávají. 

 

Koleje se zvlnily na rychlostním koridoru za 13 miliard korun z Plzně do Chebu poblíž Kozolup. Podle posudků, které má SŽDC k dispozici, začal několikametrový násep ujíždět kvůli špatnému projektu a špatné práci stavební firmy. Zemina zároveň tlačí na silniční podjezd tak, že se začal rozpadat. Provoz na jedné koleji musel být úplně zastaven.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Vadná D1: Dálnici za 4 miliardy budeme reklamovat

 

Reklamace ale probíhá už řadu měsíců. Jak projektant, společnost Sudop, tak stavební firma OHL, ale pochybení odmítají. Pře proto skončila u soudu.

 

"Odpovědnost za současný stav trati odmítáme. Zhotoviteli stavebních objektů byly zadány nezávislé expertní posudky, ze kterých jasně vyplývá, že byly dodrženy veškeré podmínky výstavby," vzkázala za společnost OHL Taťjana Pelíšková.

 

"Sudop Praha se aktivně podílí na řešení problematiky," sdělil stručně Ivan Pomykáček, výrobní ředitel Sudop Praha.

 

ČTĚTE TAKÉ:

 
České dráhy přitom na trať nedávno vyslaly i svoji vlajkovou loď - pendolino. Mohlo tam jezdit maximální rychlostí, teď ale musí zpomalit. Pomaleji úsek projíždí i další vlaky. "Vlaky musí v tomto úseku zpomalit na padesát kilometrů za hodinu, což samozřejmě zvyšuje náklady na trakční energii," potvrdil mluvčí českých drah Radek Joklík.

 

V prosinci do sporu zasáhl Městský soud v Praze. Předběžným opatřením nařídil firmě OHL trať opravit. Podle usnesení soudu by jinak mohlo dojít k ohrožení života, zdraví, majetku a provozu dráhy. Společnost OHL se proti usnesení o vydání předběžného opatření odvolala.

 

Oprava bude stát asi 30 milionů korun a začít má na jaře.

tn.cz/mediafax//lp