Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.8. 2010 20:39

Informační tabule na českých silnicích: drahé a k ničemu

Zdroj: TV Nova

Drahé informační tabule na hlavních českých silnicích jsou v řadě případů k ničemu. Řidičům totiž žádné dopravní informace nenabízejí.

Ať je poledne nebo podvečerní špička, z řady infotabulí se řidiči v Praze plné uzavírek dozvědí jediné - kolik je hodin. Pravda, některé nabízí i bonus - informaci, že je právě teď venku 45 stupňů Celsia.

 

"Na těch cedulích jsou informace podle mě nepotřebné, mám pocit, že za ně byly vyhozeny peníze," říká například ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz.

 

Přitom sám ředitel dopravní policie Leoš Tržil říká: "Informace, které se objevují, by měly být aktuální."

 

Některé tabule i přes polorozpadlá písmena varují, ale ne vždy varování odpovídá skutečnosti. Přesvědčili se o tom sami  reportéři TV Nova. Například jedna z tabulí varuje před stupňem dopravy číslo 4 na Hořejším nábřeží, jenže ve stejnou dobu tam není po koloně ani vidu ani slechu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Obchvat Prahy kvůli škrtům v rozpočtu ohrožen není

VIDEO: Nová část pražského okruhu spojí dálnice D1 a D5. Bude otevřena 20. září

 

Na dálnicích, kde jedna tabule stála až 12 milionů korun, to není o moc lepší. Na některých tabulích se o dopravní situaci před vámi nedozvíte vůbec nic. A potvrzují to i řidiči oslovení naší televizí. "Ty důležité informace tam jsou málokdy," říká jeden. "Zkušenosti s tím mám jen negativní," doplňuje jiný.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA POD TITULKEM ČLÁNKU

 

Správce pražských komunikací připouští, že tabule pro řidiče velký přínos nemají. Co s tím? Koupí se nové. "Chystáme po Praze instalovat 50 nových tabulí, které budou umožnovat více informací," říká Tomáš Mrázek z Technické správy komunikací hlavního města Prahy.

 

Změny k lepšímu, pokud jde o tabule na dálnicích, slibuje i ministerstvo dopravy. "Plánujeme dojezdové vzdálenosti, to znamená, že v Praze se dozvíte, jak dlouho bude trvat cesta do Brna," potvrdil plány mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

 

Fungovat mají podobně jako v Holandsku, a to na principu anonymního sledování mobilů ve stovkách aut. A podle centra dopravních informací to opravdu to fungovat bude. Dohoda s operátorem už je na stole. Realizace ale potrvá zhruba rok.

Jiří Pánek TV Nova