POZOR na klouzající silnice! Dešť na vozovkách namrzá

Sněžení a ledovka komplikují provoz na silnicích po celé zemi. Na Liberecku silně sněží. Na 75. kilometru D11 je ve směru na Prahu dopravní nehoda

Největší problémy ve večerních hodinách znamená pro řidiče husté sněžení na 0 až 28,5 kilometru D5. Také na Liberecku sněží.

 

Podle webu dopravniinfo.cz je na 75. kilometru D11 dopravní nehoda, která se obešla bez zranění.

 

Ve městech znamená největší problémy tvořící se náledí. Prší a srážky namrzají.


Nejproblémovější byla Vysočina

 

Asi nejvíc nehod avizovali policisté ve středu na Vysočině. Ti od středečního rána vyjížděli zhruba ke dvěma desítkám dopravních nehod. „Silnice blokují především kamiony, které mají kvůli sněhu problémy ve stoupáních. U obce Suchá na silničním tahu Jihlava – Znojmo je kamion v příkopu,“ uvedla Čírtková. Nejvíce nehod je zatím hlášeno z Jihlavska. Například v Třešti se před osmou ráno srazilo osobní auto s autobusem. „Nehoda se obešla bez zranění,“ dodala mluvčí.

 

Jedno zranění si naopak vyžádala kolize osobního auta u Příseky na Jihlavsku. Osobní auto tam dostalo na sněhu smyk a skončilo v poli na střeše. „Na místo vyjížděli záchranáři, z místa je hlášeno jedno zranění,“ doplnila Čírtková.

 

Naopak bez větších komplikací zatím jede dálnice D1. I zde sice sněží, s opatrností je ale autostráda sjízdná. Pouze na 134. kilometru ve směru na Brno provoz částečně blokuje převrácený přívěs nákladního vozu. „Přívěs leží na boku a částečně zasahuje do pravého jízdního pruhu,“ potvrdila mluvčí. Ke srážce dvou vozů došlo i na 112. kilometru ve směru na Brno. Zezadu tam do sebe narazila dvě vozidla, stojí ale v odstavném pruhu a dopravu neblokují.

 

Na Vysočině devět zraněných
 

„Po osmé ráno vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Jihlava k ohlášené nehodě osobního vozidla u Příseky. Vůz značky Peuqeot 306 skončil po nehodě převrácený na střeše. Při nehodě byl zraněn řidič a spolujezdkyně z osobního vozidla. Hasiči pomohli zdravotníkům s ošetřením zraněných osob,“ řekla Musilová s tím, že zranění byli převezeni k ošetření do jihlavské nemocnice.

 


Řidič a spolujezdkyně z Dacie Logan se zranili i při srážce dvou aut u Roučkovic na Pelhřimovsku. „Hasiči pomohli zdravotníkům s ošetřením zraněných osob a s jejich následným transportem do sanitních vozů. Zranění utrpěla také řidička osobního vozidla Škoda Octavia. Po ošetření byla ponechána na místě události,“ dodala mluvčí
 

 

Hned čtyři lidé se po půl druhé odpoledne zranili při nehodě na 96. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno při vjezdu na čerpací stanici. Osobní vůz se zde srazil s kamionem. „Jednalo se o posádku osobního vozidla značky Peuqeot 207. Zranění byli třemi sanitními vozy převezeni k dalšímu ošetření do brněnské a jihlavské nemocnice. Hasiči dále zajistili havarovaná vozidla proti požáru a zlikvidovali uniklé provozní kapaliny sorbetem,“ popsala nehodu mluvčí hasičů.
 

 

Bouralo se ale i jinde. Například v Českých Budějovicích se při čelní srážce dvou aut zranili dva lidé. 

 

VÍCE O NEHODĚ

Řidič vyjel do protismeru. Dva lidé jsou zraněni

 

Nehoda dvou kamionů také už v noci zablokovala provoz na dálnici D1 u Olomouce. Operační středisko vyslalo jednotku profesionálních hasičů na místo deset minut po půlnoci. Nehoda dvou zahraničních kamionů se obešla bez zranění, jedno z vozidel zůstalo po kolizi na boku a zcela zablokovalo všechny průjezdné pruhy ve směru z Olomouce na Ostravu. I přes zcela zdemolovanou kabinu převráceného nákladního vozidla se řidič z vraku vozidla dostal bez nutnosti vyproštění či jiné pomoci hasičů.

 

Ostravští silničáři poslali do terénu všechna auta

 

Už od noci sněží i na severu Moravy. Na ostravské silnice vyrazila v noci na středu kompletní technika společnosti Ostravských komunikací. Použili 36,7 tuny soli, informoval mluvčí Jiří Maléř.

 

První sníh totiž přinesl na severu Moravy a Slezska ve středu dopoledne dopravní komplikace a desítky dopravních nehod. Jen na Ostravsku havarovalo během tří hodin 25 řidičů, potvrdila  policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

"Počet nehod je mnohonásobně vyšší. Běžně máme v průměru denně hlášeno 10 nehod, dnes dopoledne jich byly téměř tři desítky. Šlo ale jen o nehody lehčího charakteru, zranili se při nich dva lidé," řekla Holčáková.

 

Dopravní policisté se podle krajské policejní mluvčí Soni Štětínské nezastavili ani na Frýdecko-Místecku. "Od rána jsou v terénu a hlášena je jedna nehoda za druhou. Řidiči nerespektují to, že napadl sníh a nepřizpůsobili jízdu podmínkám na silnicích," uvedla.

 

V Moravskoslezském kraji zaznamenali policisté od půlnoci do středeční 14. hodiny celkem 90 nehod. "Do současné doby ale nemáme hlášenou žádnou událost s vážnějšími následky na zdraví účastníků nehod," doplnila Štětínská.

 

Havarovaná vozidla brání od 13. hodiny průjezdu na silnici u obce Vyšní Lhoty na Frýdecko-Místecku, kde u odbočky na Prašivou probíhají vyprošťovací a záchranné práce. Na ledovku silničáři upozorňují u obce Heřmanovice na Bruntálsku, zledovatělá je i silnice u Paskova na trase z Ostravy do Frýdku-Místku.

 

Zlínsko: dvě auta na sněhu nedobrzdila na přejezdu

 

Během dopoledne evidovali policisté v rámci celého kraje kolem čtyř desítek kolizí. "Jednalo se většinou o drobné ťukance, které si nevyžádaly žádné vážnější úrazy. Řidiči měli problém na rozbředlém sněhu či ledovici zabrzdit," poznamenala Bartíková. Podle Hany Polešákové z krajské záchranky musely sanitky zasahovat u přibližně pěti nehod. "Nikde se ale nestalo noc závažného," doplnila Polešáková.

 

Na Vsetínsku vyjížděli policisté také ke dvěma nehodám mezi vlaky a auty, ani v těchto případech se ale nikomu nic nestalo. K jedné z nehod došlo v Halenkově. Třiatřicetiletý řidič z Nového Hrozenkova jel s vozidlem Škoda Felicia z údolí Lušová a snažil se před železničním přejezdem, který je bez závor, zabrzdit. "Protože byla cesta namrzlá, nepodařilo se mu před přejezdem zastavit a narazil do druhého vagonu vlakové soupravy. Nikdo naštěstí neutrpěl zranění," podotkla vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.

 

Další srážka s vlakem se stala mezi Zašovou a Stříteží. Dvoučlenná osádka vozu stačila auto před nárazem vlaku včas opustit.

Dušan Vrbecký