POZOR! S nemrznoucí směsí nadýcháte alkohol

Sedíte za volantem, nepili jste alkohol a přesto při kontrole nadýcháte. Nesmysl? Ne tak docela, jak dokázali odborníci z Ústavu soudního lékařství v Brně. Na vině jsou nemrznoucí směsi do ostřikovačů.

Odborníci z Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zjistili, že nemrznoucí směsi do ostřikovačů mohou pozitivně ovlivnit dechovou zkoušku řidiče. Agentuře Mediafax to v úterý řekla mluvčí nemocnice Šárka Urbánková
 

Pokud jste však pili, výmluvy na experiment lékařů u policistů neuspějí. Spočítejte si s námi, za jak dlouhou dobu jste schopni v těle odbourat alkohol tak, abyste při silniční kontrole nenadýchali.
  

Zbytkový alkohol se z krve dostává poměrně pomalu. U par z nemrznoucích směsí tomu tak není, což potvrdil právě zmiňovaný pokus lékařů a policistů.
 

Ústav soudního lékařství dlouhodobě spolupracuje s Odborem služby dopravní policie Krajského ředitelství Zlínského kraje, se kterým se rozhodl k experimentu. "Podnětem byl zápach z nemrznoucí směsi, který každý řidič i spolujezdec vnímá. Směs obsahuje mimo jiné etanol, glykol a vyšší alkoholy a snadno se dostává v podobě etanolových par do kabiny vozu," vysvětlil Miroslav Hirt, přednosta Ústavu soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA

Jak dodal, cílem experimentu bylo ověřit, zda páry, které se do kabiny dostávají, mohou ovlivnit výsledek dechové zkoušky.
 

"Experimentu předcházely předběžné zkoušky, které potvrdily, že v krátké době po použití ostřikovače byla orientační zkouška ve všech případech pozitivní. K experimentu se použilo 10 automobilů, různé typy neředěných a na trhu běžně dostupných směsí. Zkoušky se zúčastnilo 13 lidí, z toho muži a ženy různého věku," popsala Urbánková.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ:

Při nadýchání par však může vzniknout falešný pozitivní výsledek. Ani u jednoho ze zkoušených lidí nebyla nulová hodnota před uplynutím čtyř minut.

ČTĚTE TAKÉ:
Jedno pivo za volantem nevadí, tvrdí experti


Podle zjištění odborníků je tedy nesporné, že použití nemrznoucí směsi obsahující etanol může zkreslit výsledek dechové zkoušky ve smyslu falešné pozitivity. "Proto je potřeba na tuto záležitost myslet jak ze strany policistů, tak ze strany řidičů provádějících dechovou zkoušku, protože výsledek může být v jeho neprospěch," doporučil Štěpán Zachara, vedoucí odboru služby dopravní policie zlínské policie.

"Stačí, aby řidič vystoupil z vozu, dvakrát třikrát se nadechl čerstvého vzduchu, a pokud skutečně alkohol nepožil, zkouška bude negativní," dodal Zachara.

tn.cz / mediafax / gar