déšť a mráz

POZOR! Silnice pokryje led, varují meteorologové

Meteorologové důrazně varují před ledovkou. Ta má dnes v noci a zítra ráno pokrýt především kraje na severu republiky. Byli jsme proto zkontrolovat, jak se na radikální změnu počasí chystají silničáři. Výstraha je v platnosti od druhé hodiny ráno až do jedenácté dopoledne.

Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj - všude tam nastane něco, co je v lednu obvykle normální - ledovka. V Česku celý den drobně mrholí, a právě to může být podle meteorologů velký problém. V noci bude drobný déšť namrzat.

 

"K nám vpadne studený arktický vzduch, který přinese ochlazení, řádově o osm, deset stupňů celsia. A to přinese teploty pod nulou," říká Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu. Opatrnost je tedy na místě. Pokud déšť k ránu na silnicích namrzne, budou mít řidiči co dělat.

 

 

Mezi prvními by měly začít silnice namrzat na Karlovarsku. Základna tamních silničářů ale byla odpoledne jako po vymření - z prostého důvodu - všichni se šli vyspat, protože je čeká dlouhá noc. Silničáři si nejspíš týden deset dní neodpočinou. Teploty se zatím ke dnešním deseti stupňům nevrátí. "Odpolední teploty v nížinách budou slabě nad nulou, na horách ale pravděpodobně připadne sněhová pokrývka, která bude taková vydatnější," předpovídá Petr Dvořák.

Jakub Vrána tn.cz / hru