Češi při stěhování se na jih Evropy čekali v kolonách

První prázdninový víkend se nejen Češi začali hromadně přesunovat k mořím na jihu Evropy. Na evropských dálnicích směrem na jih se tvoří kolony už od ranních hodin.

Hlavní tahy do Chorvatska a Itálie jsou v Rakousku od rána plné aut. Prázdniny nezačaly jen v Česku, ale i v některých spolkových zemích Rakouska a Německa, v Belgii a také v části Nizozemí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Cesta do Chorvatska po dálnicích se prodraží

Autem do Chorvatska pohodlně za pár hodin. Rady

 

V Česku jsou navíc po víkendu dva svátky, díky kterým ušetří dva dny dovolené. Do zahraničí míří podle Asociace českých cestovních kanceláří tento víkend přibližně 400 tisíc Čechů a 550 tisíc stráví v těchto dnech dovolenou v tuzemsku.

 

Rakousko

 

19:20 Hlavní nápor mořechtivých turistů už také opustil rakouské dálnice. Server asfinag.at už nehlásí žádnou kolonu.

 

17:30 Situace v Rakousku se pomalu uklidňuje, Menší kolony jsou už jen na Tauernské dálnici A10 ve směru na Villach i na Salzburg.

 

13:30 Kolony jsou na dálnici A10 ve směru na Villach i v opačném směru na Salzburg. Mezi Kuchlem a Werfenem se kvůli stavebním pracem na dálnici vytvořila dvacetikilometrová kolona, hlásilo rádio oe3.at. Problémy s kolonami jsou i na pyrhnské dálnici A9 ve směru na Štýrský hradec.

 

Nejproblémovější dálnicí je jako tradičně A10, takzvaná Tauernská dálnice. "Stačí malá nehoda a doprava totálně zkolabuje, varoval Andreas Stadler z ÖAMTC. Na této dálnici je čilý stavební ruch a v mnoha úsecích je provoz zúžen jen do jednoho pruhu pro každý směr.

 

Ve čtvrt na dvanáct byla kolona například na A10 na 25,6 kilometru ve směru na Salzburg.

Minulý rok zaznamenal rakouský automobilový klub (ÖAMTC) celkem 550 kolon, nejkratší z nich měřily asi 1,5 kilometru. Výjimkou však nebyly ani dvacetikilometrové kolony.

 

Aktuální situaci na rakouských dálnicích můžete sledovat TADY.

 

Slovinsko

 

Cesta k moři vede dále přes Slovinsko. Hlavní trasou je dálnice z Mariboru na Lublaň. V dopoledních hodinách byla kolona na dálnici A1 z Lublaně do Brezovice.


19:16 S pomalým popojížděním musí řidiči stále počítat na silnici G2 z Izoly do Koperu. Také na jižním obchvatu Lublaně musí řidiči počítat se zdržením.

 

19:00 Na Dolenjské cestě u odpočívadla Starine se stalo několik dopravních nehod. Úsek byl uzavřen.

 

17:30 S hodinovým čekáním musí řidiči počítat na hraničním přechodu do Chorvatska Gruškovje.

 

14:00 Tříkilometrová kolona se vytvořila u Ptuje ve směru k mýtné bráně na hraničním přechodě s Chorvatskem Gruškovje

 

Aktuální informace ze Slovinských silnic najdete TADY.

 

Podle serveru Německého automobilového klubu adac.de patří k nejproblémovějším cestám dálnice A2 v úseku tunel Karavanky - Lublaň, A1 z Lublaně do Koperu, A2 z Lublaně do Zahřebu, silnice z hraničního přechodu Spielfeld Maribor přes Ptuj do Macelje na chorvatských hranicích.

 

Chorvatsko

 

 

19:20 Na chorvatských silnicích je provoz hustý, avšak plynulý. Problémy nejsou už ani na hlavních tazích. Dopravní experti doporučují dodržovat především bezpečnou vzdálenost.

 

18:00 Požár kamionu na Jadranské magistrále byl uhašen a doprava se tam vrátila k normálu. Ani na dalších hlavních tazích nehrozí výrazné problémy. "Provoz je hustý, avšak zpoždění by neměla být už tak výrazná. S menšími zdrženími musí řidiči počítat při průjezdu míst, kde probíhá výstavba.

 

16:40 Na Jadranské magistrále (D8) u Jablanca hoří kamion. Dým snižuje viditelnost a doprava je v místě řízena kyvadlově.

 

15:50 Jen přes hraniční přechod Slovinsko Chorvatsko Rupa - Pasjak  projelo do jedenácti hodin dopoledne 19.600 lidí ve směru do Chorvatska. Opačným směrem to bylo 8.200 lidí. Kolony se tvořily především na obchvatu kolem Rijeky a na hlavním tahu na jih a Kvarnerské ostrovy.

 

Dopoledne chorvatská policie na Istrii zaznamenala čtyři dopravní nehody. Do dvou z nich se zapletli zahraniční turisté. Podle údajů serveru dnevnik.hr míří na Istrii 75 tisíc turistů.

 

13:00 Kvůli nehodě jsou problémy na dálnici A1 mezi odpočívadlem Dobra a křížením Ogulin ve směru na Split. Na Istrii u Umagu ve směru k hranicím se Slovinskem je dvoukilometrová kolona.

 

Server chorvatského autoklubu HAK v sobotu ráno varoval před zesílenou dopravou na dálnicích. Nejhorší dopravní zácpy čekají řidiče na dálnici A1 do Splitu, potažmo do Dubrovníku, na A2 v úseku Zahřeb - Macelj - Zahřeb a na A3 z Bregany do Lipovace ve směru na Lipovac.


Aktuální dopravní situaci v Chorvatsku můžete sledovat TADY.

 

Dopravní nehoda 6 kilometrů za mýtnou bránou Lučko  u Zahřebu ve směru  na Karlovac zpomalila dopravu ve směru na Karlovac. Řidiči jeli v koloně.

 

Podívejte se na video pod titulkem článku.

 

 

Německo

 

V Německu o víkendu začaly prázdniy ve spokových zemích Hesensko, Sársko a Porýní - Falcko. Kolony se tvořily především na dálnici A8 z Karlsruhe přes Mnichov do Salzburgu.

Osmnáctikilometrová kolona se například vytvořila na dálnici A3 z Oberhausenu přes Norimberk do Pasova mezi Geiselwindem a Höchstadtem - Nord.

 

Jak to vypadá na německých dálnicích se můžete podívat TADY.

 

Itálie

 

V Itálii by se řidiči měli připravit na problémy především na těchto dálnicích. A22 - Brennerská dálnice, která vede z rakouského Innsbrucku na hraniční přechod s Itálií, A 23 z Villachu do Udine, A4 - z Verony přes Benátky do Terstu a dále na hraniční přechod s Chorvatskem Dragonja.

 

Vytíženost italských dálnic můžete sledovat TADY.

 

Aktuální dopravní situaci na hlavních evropských tazích budeme průběžně sledovat.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

muf TN.cz