ŘIDIČI POZOR! Bodový systém se mění! VŠECHNY ZMĚNY ZDE!

SILNIČNÍ KONTROLA
Zdroj: Mediafax
Od 1. srpna bude změna bodového systému řidičů - ilustrační foto

Od 1. srpna začíná platit novela zákona měnící bodový systém, ubyde bodovaných prohřešků.

Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích, která zpřesňuje postihy za řízení pod vlivem alkoholu, začne platit od 1. srpna. Norma zároveň snižuje počet přečinů, za něž policisté řidičům udělí trestné body, ze 44 na 27.

 

Řidiči podle zákona dostanou pokuty za malé překročení rychlosti i za malé množství alkoholu v krvi, trestné body za tyto prohřešky ale budou zrušené. Za vyšší množství alkoholu, než je 0,3 promile, bude hrozit trest sedmi bodů.

 

Za řízení vozidla pod vlivem alkoholu nebo drog může být nově uložena pokuta od dvou a půl do 20 tisíc korun.

 

S platností novely se počet bodovaných přestupků sníží ze současných 44 na 27. Jednobodové tresty řidičů se zruší, bodové tresty by neměly hrozit ani za malé překročení povolené rychlosti. Řidič by i za to ale mohl dostat pokutu ve výši 1500 až 2500 korun. Za vyšší překročení rychlosti se dál budou udělovat dva, tři nebo až pět bodů a vyšší pokuta podle toho, jak rychle řidič jel.

 

PSALI JSME TAKÉ:

PŘEHLED: Jak se změní bodový systém - za pivo nic, za dítě bez sedačky čtyři

 

Sníží se počet trestných bodů za držení telefonu při jízdě, novela počítá se dvěma místo původních tří. Naopak pět bodů místo původních tří by měl dostat řidič za ohrožení jiného při předjíždění.

 

Porušení povinnosti použít dětskou autosedačku nebo bezpečnostní pás pro děti se bude trestat čtyřmi body, u dospělého třemi body. Zrušené budou bodové tresty za nerozsvícená světla, za neoprávněné užití modrého či oranžového majáku nebo za nerespektování příkazové značky.

 

Novela počítá se zrušením limitu 100 tisíc korun za způsobení dopravní nehody. Nově bude platit pouze sedmibodový trest za způsobení dopravní nehody, při které někdo zemřel nebo byl těžce zraněný. Tříbodový trest za způsobení škody nižšího rozsahu novela ruší.

 

Předloha zavádí i povinné použití zimních pneumatik v období od listopadu do března a zakazuje kamionům jízdu v levém jízdním pruhu na dvouproudé dálnici nebo rychlostní silnici v době dopravní špičky (od 06.00 do 09.00 a od 15.00 do 18.00).

 

V novele zůstalo i ustanovení, podle něhož policisté nebudou muset označovat na území měst a obcí úsek, ve kterém měří rychlost.

 

Novinkou je i kontrola technického stavu vozidla přímo v provozu. Řidič bude od 1. srpna povinen na výzvu policie zajet k zařízení pro kontrolu technického stavu, pokud nebude jeho zajížďka včetně cesty zpět delší než osm kilometrů.

 

Novela zároveň ruší povinné vyšetření neurologem včetně vyšetření EEG. Naopak povinnost absolvovat dopravně psychologické vyšetření zůstává a k současnému okruhu osob se přidají i řidiči, kteří budou žádat o vrácení řidičského oprávnění, jež ztratili po dosažení 12 trestných bodů.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax