seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: 3 mm ledu zdraží provoz ledničky o půlku

50 rad jak ušetřit_7
Zdroj: Mediafax

Věděli jste, že námraza silnější než tři milimetry prodraží provoz ledničky až o půlku? Abyste se takovým energetickým chybám vyhnuli, proto je tu náš seriál 50 rad, jak ušetřit. Dnes díly 33 a 34.

33. UŠETŘIT NA ELEKTOSPOTŘEBIČÍCH III.: Stand-by režim nemusí být tak úsporný, jak se na první pohled zdá. Udělejte ten pohyb na víc a vypněte elektrospotřebič úplně. Ušetříte.
 

Plánujete-li pořízení nového počítače či tiskárny, úsporné výrobky s nízkou spotřebou bývají označeny značkou Energy Star nebo TCO. Při běžném denním provozu pak lze většinu osobních počítačů nastavit tak, aby při nečinnosti spotřebovávaly co nejméně. Nicméně i pokud je počítač a tiskárna vypnutý, může dále odebírat proud. Jak zamezit tomuto nechtěnému odběru?
 

Vaše televize, satelitní přijímač, hifi-věž i mnoho druhů lampiček totiž má zabudovaný transformátor. Tento transformátor spotřebovává proud neustále – je totiž trvale připojen k síti, vypínač je umístěný až za tímto transformátorem. V tomto klidovém, tzv. stand-by režimu mohou starší spotřebiče spotřebovávat až 20 wattů za hodinu, novější obvykle jeden až pět wattů.
 

Názorně si to ukažme na příkladu: pokud je stand-by příkon přístrojů v celé domácnosti dvacet wattů, spotřebují za rok 175 kWh. Při současné průměrné ceně elektřiny 4,83 korun/kWh je to téměř 850 korun. Tyto náklady se však dají snadno snížit – spotřebiče, které nemusejí být ve stand-by režimu (elektronika bez dálkového ovládání), můžete vypnout buď hlavním vypínačem, vytažením šňůry ze zásuvky nebo i elegantněji – společným vypínáním pomocí prodlužovacího kabelu s vypínačem zásuvek.
 

Chcete za elektřinu ušetřit víc? Změňte dodavatele. ZDARMA vám poradíme, jak na to!


34. UŠETŘIT NA ELEKTOSPOTŘEBIČÍCH IV.: Vybrali jsme nejběžnější domácí spotřebič - ledničku a poradíme vám, jak se dá ušetřit.
 

Vyplatí se pravidelně odmrazovat. Námraza silnější než tři milimetry může zvedat spotřebu energie až o 50, ba i více procent.

 

Je také vhodné, aby tyto spotřebiče byly umístěny dále od sporáku a od topení, aby nestály přímo u stěny nebo na přímém slunci – nemohou pak dobře odvětrávat a odvádět teplo, čímž se spotřeba zvyšuje.

 

Vzhledem k tomu, že lednička a mrazák jsou v provozu neustále, je vhodné v nich udržovat optimální teplotu – v chladničce kolem +5 °C, v mrazničce okolo -18 °C. Jestliže v nich bude chladněji, „sežerou“ mnohem víc energie.
 

Chcete za elektřinu ušetřit víc? Změňte dodavatele. ZDARMA vám poradíme, jak na to!

 

Co už vyšlo v našem seriálu 50 rad, jak ušetřit:

 

 

  

 

  

  

 


50 rad jak ušetřit
50 RAD, JAK UŠETŘIT: Vydělejte na stavebním spoření. Tady je návod

 

 

 

 

 

 

 

 

TN.cz