seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Aby bohatý Ježíšek neznamenal celý rok o vodě a chlebu

Vánoce
Zdroj: Mediafax

Vánoce, Vánoce přicházejí … a v peněžence vítr. Kolik z nás to zná. A bohužel část lidí se problémy s nedostatkem financí na vánoční dárky rozhodne řešit formou spotřebitelské půjčky.

27. VÁNOCE JSOU TU KAŽDÝ ROK, UŠETŘIT SE DÁ I NA NICH: Náklady na vánoční dárky patří k pravidelným výdajům, je proto dobré si je naplánovat, a tak ušetřit.

 

 

Spotřebitelskou půjčkou se náklady na Vánoce mnohonásobně zvýší. Pan Jarek V. z Nové Paky popisuje svůj smutný příběh: „Loni jsem chtěl rodině dopřát opravdové Vánoce, jenže jsem neměl na to jim koupit, po čem toužili. Využil jsem proto nabídky jedné internetové společnosti na rychlou půjčku. Peníze jsem měl během několika dnů. Svátky jsme si užili, děti i manželka byly z dárků nadšeni. Jenže euforie opadla, spočítal jsem si, že za dárky dám téměř o polovinu víc než bez půjčky. Celý rok budu splácet za jeden den radosti a doufat, že nepřijdu o práci.“ A podobných případů jsou spousty, často končí dluhovou spirálou či exekucí.
 

„Přitom připravit se na výdaj na Vánoce je velice snadné. Stačí si každý měsíc odkládat menší částku, třeba pět set a v prosinci máme na dárky hezkých šest tisíc,“ uvádí Václav Valášek, finanční poradce Partners, a pokračuje: „Kdežto když si takovou částku budeme chtít půjčit, tak zaplatíme výrazně více. Pokud bychom využili třeba nebankovní půjčku se splatností jeden až dva měsíce na stejnou sumu, tak zaplatíte až o 3000 korun navíc.“
 

Nevíte, kam si peníze odkládat? Poradíme ZDARMA!


28. POJIŠTĚNÍ NA KARTĚ VÁM UŠETŘÍ PROBLÉMY V ZAHRANIČÍ: Na cestu do zahraničí je dobré se připojistit, ale možná máte pojištění k platební kartě a ani o tom nevíte.
 

Začínající zimní období přímo vyzývá zkusit si užít dovolené na sněhu. Nebo naopak odpočinout si na horkém slunci v tropických destinacích.

 

To, že jsou v Česku teploty na nule, neznamená, že se turistický ruch zastavil. Proto je stále aktuální otázkou i druh cestovního pojištění, jaké si zřídíte. Špatné vám může udělat z dovolené horor, který vás bude strašit po několik příštích let, dobré vám může zachránit život. Praktickou formou pojištění je cestovní pojištění pořízené k platební kartě.
 

Výhodné je pojištění ke kartě pro lidi, kteří často během roku cestují na krátkou dobu. Většina pojišťoven sice také nabízí celoroční pojistku, ale platební kartu zkrátka vozíme skoro všude s sebou a platnost pojištění se při řádných platbách prodlužuje až do konce platnosti karty: odpadá tak neustálá starost s novým uzavíráním pojistky či s přibalováním potřebných dokumentů do zavazadla.
 

„Každý klient má v rámci karty automaticky nárok na asistenční službu a v některých případech lze k tomuto druhu pojistky připojistit i rodinu. Při této doprovodné službě je ale třeba sledovat velmi podstatné kritérium – zda se výše pojistných limitů vztahuje na všechny osoby v rámci jedné karty dohromady, nebo každý z cestujících čerpá svůj vlastní limit,“ upřesňuje Martina Kudrová, specialistka neživotního pojištění Partners.
 

Pamatujte, že k nároku na čerpání pojistky musíte mít na cestách kartu vždy u sebe (nebo alespoň její číslo a datum, do kdy platí). K tomu byste měli mít asistenční kartičku s číslem pojistné smlouvy.
 

Nemáte cestovní pojištění na kartě, pořiďte si klasické! Jak vybrat nejlevnější? Poradíme ZDARMA!

 

Co už vyšlo v našem seriálu 50 rad, jak ušetřit:

 

 

  

 

  

  

 


50 rad jak ušetřit
50 RAD, JAK UŠETŘIT: Vydělejte na stavebním spoření. Tady je návod

 

 

 

 

 

TN.cz