Seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Co dělat, abyste dostali peníze od státu

50 rad jak ušetřit_5
Zdroj: Thinkstockphotos

Seriál 50 rad, jak ušetřit dnes pokračuje dílem, v němž se dozvíte, co dělat, aby vaše peníze neskončily ve chřtánu státu. Naopak poradíme, jak od úřadů dostat "slevu". Tyto rady se určitě vyplatí!

7. JAK DOSTAT PENÍZE OD STÁTU I.: Máte hypotéku nebo úvěr ze stavebného spoření? Nezapomeňte uplatnit slevu na dani.

Pokud splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, bude pro vás vyplnění daňového přiznání potěšením. Můžete totiž ušetřit tím, že snížíte daňový základ až o 300 000 korun na jednu domácnost za rok. Mějte však na paměti, že si daňový základ nesnižujete o celkovou výši splátek, ale pouze o zaplacené úroky.

 


Potvrzení o tom, jak vysoké úroky jste v loňském roce zaplatili, vám na začátku každého roku zasílá banka či stavební spořitelna. Jestliže splácíte víc úvěrů na bydlení, můžete všechny zaplacené úroky sečíst dohromady. Limitem je pouze uváděná hranice tři sta tisíc. Odpočet od základu daně je možné využít i při refinancování hypotéky.


„Tato odečitatelná položka se dá uplatnit pouze v případě, že je úvěr vynakládán na nemovitost, která vám slouží k trvalému bydlení,“ upřesňuje Josef Uchytil, hypoteční specialista Partners.

 


K nejasnostem často dochází, když osoba splácí úvěr nebo hypotéku pouze část roku. V takovém případě je limit pro každý splacený měsíc 25 000 korun. Jestliže jste například platili hypotéku pouze šest měsíců, tak si za úroky nemůžete odečíst celých 300 000, ale jen polovinu této částky.


Víme, kde vám nabídnou nejvýhodnější podmínky pro refinancování i novou hypotéku! Poradíme vám zdarma. Z každého milionu dokážeme ušetřit až 150 tisíc

 

8. JAK DOSTAT PENÍZE OD STÁTU II.: Plaťte si životní pojištění a stát vám to vrátí. Od základu daně lze odečíst až 12 000 ročně.


Každý, kdo si platí životní pojištění, si může z daňového základu odečíst až 12 000 korun za rok. Tedy – pokud za pojištění tolik zaplatí. Odečíst lze částku, která slouží na krytí smrti, nebo na dlouhodobé spoření. Musí jít pochopitelně o peníze, které do pojišťovny posíláte sami, příspěvek od zaměstnavatele se nepočítá.

 


Životní pojištění je v tuzemsku velice populární, má ho uzavřený skoro každý. Možnost odečíst si ze základu daně peníze ukládané do životního pojištění tedy přijde vhod. Je třeba splnit dvě podmínky: Smlouva musí být alespoň do 60 let věku klienta a zároveň musí trvat alespoň pět let.


Jestliže máte u pojišťovny uzavřenou smlouvu „na dožití“ (u té se vyplácí peníze při dovršení určitého věku) a chcete si nárokovat daňové zvýhodnění, musíte navíc dosáhnout minimální pojistné částky. „U smluv s pojistnou dobou od pěti do patnácti let je to 40 000 korun, u delší pojistné doby jde o 70 000 korun,“ upřesňuje Pavel Krejčík, pojistný specialista Partners.


Víme, kde vám nabídnou nejvýhodnější životní pojištění! Poradíme vám zdarma.
 

TN.cz