Seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Investice do vzdělání se vám vrátí, od státu

50 rad jak ušetřit_6
Zdroj: Thinkstockphotos

V seriálu 50 rad, jak ušetřit se dnes budeme věnovat tipům, jak dostat peníze od státu. Jde například o úhrady za zkoušky, příspěvky na odbory či slevy na rodinné příslušníky.

11. JAK DOSTAT PENÍZE OD STÁTU V.: Dvě speciality na závěr: vzdělání a odborové organizace, i na těch můžete ušetřit.


Odečíst od základu daně si můžete také úhrady za zkoušky, které jste absolvovali za účelem dalšího vzdělávání. Zvyšování kvalifikace by však v tomto případě mělo být spojené s vaším pracovním zaměřením nebo oborem vašeho podnikání.

 


 

Častým příkladem jsou třeba certifikované zkoušky z cizích jazyků. Na odečet máte nárok pouze v případě, že vám tyto zkoušky nehradil zaměstnavatel. Za rok si tímto způsobem můžete od daňového základu strhnout až deset tisíc. U zdravotně postižených osob se může odečitatelná položka zvýšit na dvanáct až patnáct tisíc korun, podle stupně postižení.
 

 

Pokud jste členy odborů a platíte jim příspěvky, máte rovněž nárok na odpočet z daňového základu. Maximálně však do výše 1,5 procenta zdanitelných příjmů, nebo do částky 3000 korun. Pro finanční úřad budete potřebovat potvrzení o zaplacení příspěvků, které vám vydá vaše odborová organizace.  

 

Víme, kde vás nejvýhodněji zajistí na stáří!

 

12. JAK DOSTAT PENÍZE OD STÁTU VI.: Ušetřete na dětech i manželce či manželovi a uplatněte daňové slevy.
Rodina je základ (daňového) státu.


Ušetřit se dá na manželství i potomcích. Jestliže byly příjmy jednoho z manželů během uplynulého roku nižší než 68 000 korun (ať už kvůli tomu, že byl na rodičovské či bez stálého zaměstnání), může si druhý z partnerů odečíst z daní částku 24 840 korun (měsíčně 2070 Kč). Na pohlaví samozřejmě nezáleží, nikde není stanoveno, že „vyživovanou osobou“ musí být zrovna manželka.
  

 

„Slevu na dani 2070 korun si můžete nárokovat za každý ukončený měsíc, během něhož jste byli manželé a žili jste ve společné domácnosti,“ upřesňuje Josef Uchytil, finanční poradce Partners.


Další velkou roli hraje v rozpočtech rodin sleva na děti. Za každé dítě si může jeden z rodičů odečíst z daně 11 604 korun. V případě, že je dítě zdravotně postižené, se tato částka zvyšuje na 23 208 korun. Nárok na slevu na dani však vzniká pouze v případě, jestliže dítě žije s rodičem ve společné domácnosti.

 

 

Dítě musí být rovněž nezletilé nebo se soustavně připravovat na budoucí povolání (platí do věku 26 let). Pokud jde o čerstvě narozené děcko, lze slevu na dani počítat jen od měsíce narození potomka.

 

 

„Sleva na děti se od ostatních daňových slev výrazně liší v jedné věci. Zatímco u ostatních slev je možné peníze odečítat pouze do celkové výše vaší daňové povinnosti, u slevy na dítě se můžete dostat i „do minusu“, takže vám bude stát ještě doplácet takzvaným daňovým bonusem. Maximálně však do částky 52 200 korun,“ dodává Josef Uchytil. Na daňový bonus má ale nárok pouze rodič, který nebyl dlouhodobě nezaměstnaný a svými příjmy si v daném roce vydělal alespoň 48 000 korun.

 

Přemýšlejte nejen nad tím, kolik ušetříte na daních. Chcete ušetřit další tisíce?

 

TN.cz