seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Jak správně vést rodinné finance

V našem seriálu 50 rad, jak ušetřit vám radíme ve finančních záležitostech. Dnes se podíváme, jak se co nejlépe starat o rodinné finance.

42. JAK VÉST RODINNÉ FINANCE I.: Rok 2014 vypadá finančně lépe. Bude méně těch, kteří budou žít od výplaty k výplatě. A to je dobrá zpráva.

 

Počet těch, kteří očekávají, že se budou mít hůře a budou žít od výplaty k výplatě (23 %) letos klesl, v loňském roce si to myslela skoro třetina Čechů. Letos si také necelá třetina obyvatel (30 %) myslí, že jejich finanční situace se nezmění. Vyplývá to z výzkumu aplikace Instant Research agentury Ipsos pro Partners.

 


 

„Dobrou zprávou je, že se nezměnil počet těch, stále 40 procent, kteří plánují být finančně zodpovědní, uspořádají si své finance a začnou spořit. Tento rok zřejmě žádná velká finanční překvapení nepřinese, ani pozitivním, ani negativní. Boom hypoték se již opakovat nebude, potenciál refinancování postupně klesá, končí totiž fixace ze slabších let a druhý pilíř důchodové reformy zájem mezi Čechy nevzbudil a s největší pravděpodobností dojde k jeho zrušení a sloučení s třetím pilířem,“ komentuje Josef Uchytil, finanční poradce a franšízant Partners, a dodává: „Beze změny pak také zůstává procento (7 %) těch, kteří vidí svou finanční situaci velice černě a budou rádi, když se v následujícím roce vyhnou exekucím či osobnímu bankrotu.“

  
Zodpovědných nemusí být jen výše zmíněných čtyřicet procent, každý si může vést rodinný rozpočet a poznat, jak na to finančně je. Zde je pět rad, jak na to:

 

1. Zvolte systém, který vám vyhovuje. Nejčastější je tužka a papír, či excel nebo word. Existují však i specializované aplikace, které umí nejenom zaznamenávat položky, ale dělat i dlouhodobé přehledy, archivovat smlouvy atd.
 

2. Důležitá je pravidelnost a disciplína. Pokud si budete záznamy vést denně, bude na to třeba jen pár minut, pokud jednou týdně, bude vás to stát již více času. A hlavně je důležité nepřestat po jednom měsíci.
 

3. Po dvou, třech měsících již můžete analyzovat svůj domácí rozpočet. Za co utrácíte zbytečně, kde tzv. padají peníze do stoupy – nejsou to náhodou bankovní poplatky, náklady na telefon či další služby. A nedalo by se na nich ušetřit?
 

4. Přichází čas změn: Pokud si na ně netroufnete sami, nebojte se obrátit na zkušeného finančního poradce, který umí s finančními institucemi jednat. I kdy máte pocit, že měsíčně ušetříte doslova stokoruny, tak za rok už to může být hezká částka.
 

5. Po roce sklízíte sladké ovoce v podobě ušetřených peněz. Jak je využijete, je na vás. Třeba se za ně dají koupit vánoční dárky pro celou rodinu, nebo zaplatit menší zimní dovolená… Vést rozpočet se vyplatí.
 

Potřebujete pomoci s rodinným rozpočtem a sami to nezvládnete? Obraťte se na odbrníky. ZDE

 

ČTĚTE TAKÉ:

Eva Longoria má přítele ze seznamky: Je s ní jenom pro peníze?

Podívejte! Simoně Krainové došly peníze?! Dovolenou tráví v kempu!

 

Co už vyšlo v našem seriálu 50 rad, jak ušetřit:

 

 

  

 

  

  

 


50 rad jak ušetřit
50 RAD, JAK UŠETŘIT: Vydělejte na stavebním spoření. Tady je návod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TN.cz