seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Opravdu si musíte půjčit?

V našem seriálu 50 rad, jak ušetřit se dnes budeme věnovat vašim plánům. Pokud si chcete půjčit nebo využít vlastní prostředky, neměli byste následující řádky přejít.

45. JAK VÉST RODINNÉ FINANCE II.: Češi letos neplánují žádné velké finanční výdaje. Přesto třetina Čechů chce rekonstruovat nebo vybavit nemovitost. Jak na to?Většina Čechů, 43 procent, letos neplánuje žádné velké výdaje. Přesto se najdou tací, kteří si letošek vybrali pro investici, například na vybavení domácnosti (18 %), rekonstrukci (16 %) či nákup automobilu (8 %). Vyplývá to z výzkumu aplikace Instant Research agentury Ipsos pro Partners. V podstatě jsou dvě možnosti, jak plánované investice finančně zvládnout: využít vlastní finanční prostředky, nebo si na zmíněné věci půjčit.

 

 

„Začátek roku určitě přeje půjčkám, úroky jsou zatím nízké. Ovšem než se pro půjčku rozhodnete, je třeba si spočítat, o jak vysokou investici se jedná. Pokud je to v řádu jen několika tisíců či desetitisíců korun, tak určitě půjčku nedoporučuji. Na to se dá našetřit, i když to může trvat delší dobu, a vyjde to rozhodně levněji,“ radí Dana Míchalová, finanční poradkyně Partners, a dodává: „Další pravidlo, kterým bychom se při půjčce měli řídit, zní, že si nepůjčujeme na věci, které ztratí svou hodnotu dříve, než se nám úvěr podaří splatit. Třeba nábytek či televizor.“
 

Úvěr na rekonstrukci, asi nejčastěji hypotéka, je tedy z tohoto pohledu vhodný. Na trhu se nyní najdou velice zajímavé nabídky, proto je dobré se obrátit na více finančních institucí a nechat si vypracovat nabídku. Na automobil lze získat specifický úvěr – leasing. Podmínky jsou trochu jiné než u klasické půjčky: „Asi tou nejzásadnější je, že vozidlo je majetkem toho, kdo si ho pořizuje, až po skončení leasingu, tedy po zaplacení všech splátek. Do té doby ho vlastní leasingová společnost,“ upřesňuje Míchalová.
 

Budete rekonstruovat a chcete si vzít hypotéku, obraťte se na odborníky. ZDE.

 

 Co už vyšlo v našem seriálu 50 rad, jak ušetřit:

 

 

  

 

  

  

 


50 rad jak ušetřit
50 RAD, JAK UŠETŘIT: Vydělejte na stavebním spoření. Tady je návod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TN.cz