seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Pozor na drahé elektrospotřebiče

Uspořit můžete na skutečných drobnostech. Někdy si lidé ani neuvědomují, jak mrhají penězmi. Proto jsme pro vás připravili seriál 50 rad, jak ušetřit. V dnešním díle vám představíme, jak se dá uspořit při užívání elektrospotřebičů.

31. UŠETŘIT NA ELEKTOSPOTŘEBIČÍCH I.: Víte, kolik Vám doma žerou energie jednotlivé spotřebiče? Dá se to celkem snad zjistit a tak ušetřit spousty peněz.


Zajímá vás, kolik kilowatthodin za den „sežere“ lednička, televize nebo počítač? Z konečného ročního vyúčtování za elektřinu se toho o reálné spotřebě jednotlivých přístrojů a zařízení, které dennodenně používáme v domácnosti, moc nedozvíme.

 

Vidíme jenom, kolik jsme v jakém období celkově odebrali kilowatthodin. Přitom přesné údaje o spotřebě energie jsou klíčové při rozhodování o zavedení různých úsporných opatření. V dnešní době však již existuje řada technologií, které nám mohou při kontrole spotřeby elektrické energie v domácnosti pomoci.
 

Pro zjištění přesné spotřeby elektřiny se můžete vybavit například moderním digitálním měřičem, který stačí zapojit do elektrické soustavy mezi běžnou zásuvku a spotřebič, jehož odběr chcete zjistit. Přístrojů tohoto typu najdete na trhu celou řadu. Podle požadavků si můžete vybrat přístroj s nastavením, které vám bude vyhovovat. Měřiče mají různé vybavení; tomu také zpravidla odpovídá jejich cena (zhruba od 200 až po 4000 korun).
 

Různé možnosti k měření dílčí spotřeby pro orientaci odběratele nabízejí také dodavatelé elektřiny. Například Pražská energetika má pro své zákazníky k dispozici takzvaný měřicí kufřík, který obsahuje měřicí přístroj a podrobný návod k použití. Přístroj se zapne do zásuvky a do něj se zapojí měřený spotřebič. Za určitou dobu (zpravidla 24 hodin) přístroj vyhodnotí nejen spotřebu elektřiny, ale podle nastavení využívaného tarifu i částku v penězích za spotřebovanou elektřinu.

„Součástí kufříku je i tabulka běžných optimálních spotřeb elektřiny například u ledničky, takže si každý může své naměřené hodnoty porovnat s optimem a rozhodnout se, co dál,“ doplňuje Petr Holubec z PRE. Měřící kufřík půjčuje PRE zpravidla na týden, takže lze vyhodnotit všechny zásadní spotřebiče domácnosti od ledničky, přes elektroniku (včetně stand-by režimu) až třeba po pračku.
 

Chcete za elektřinu ušetřit víc? Změňte dodavatele. ZDARMA vám poradíme, jak na to!

 

32. UŠETŘIT NA ELEKTOSPOTŘEBIČÍCH II.: Využijte dvoutarifní sazbu pro dodávku elektřiny a ušetřete na spotřebičích.
 

V oblasti možných úspor při spotřebě elektřiny v domácnosti odborníci doporučují zapínat „žravé“ spotřebiče, jako jsou pračka, sušička či myčka, v době platnosti nízkého tarifu, kdy je elektřina levnější.

 

„Pokud se zákazník naučí efektivně využívat dobu platnosti nízkého tarifu a odloží provoz vybraných spotřebičů, respektive činností v domácnosti do tohoto tarifního pásma, pak lze určité úspory dosáhnout oproti stavu, kdy se takto zákazník nechová,“ uvádí Jan Pavlů ze společnosti ČEZ.
 

K získání nízkého tarifu je nutné mít u distributora elektřiny smluvenou dvoutarifní sazbu, skládající se z nízké a vysoké ceny elektřiny. Na získání dvoutarifní sazby má však domácnost nárok pouze pokud elektřinou topí nebo ohřívá vodu – tedy využívá bojler, přímotopy nebo jiná podobná zařízení. Dobu, po kterou je elektřina levnější, pak odběrateli sdělí příslušný distributor.
 

Chcete si pořídit dvoutarifní sazbu a ušetřit? ZDARMA vám poradíme, jak na to!

 

Co už vyšlo v našem seriálu 50 rad, jak ušetřit:

 

 

  

 

  

  

 


50 rad jak ušetřit
50 RAD, JAK UŠETŘIT: Vydělejte na stavebním spoření. Tady je návod

 

 

 

 

 

 

 

TN.cz