Seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Při vypínání spotřebičů na noc vám zůstane 3300 Kč ročně

V našem seriálu 50 rad, jak ušetřit se dnes vydáme do běžné domácnosti. Tipovali byste, že se na správném užívání spotřebičů a šetrném svícení dá ušetřit velké peníze?

17. JAK UŠETŘIT NA SPOTŘEBIČÍCH: Používáme je denně, a proto je důležité držet se rad, jak je používat co nejšetrněji.


Červenou kontrolku stand-by režimu najdete skoro na každé televizi nebo hi-fi věži. Z hlediska šetření je však lepší na noc pak celou sestavu úplně odpojit od sítě pomocí zásuvky s vypínačem. Počítače, monitory a tiskárny připojené k síti totiž stále odebírají elektřinu, i když jsou vypnuté.

 

Stejně tak energii stále hltá nabíječka v zásuvce, která není připojená k telefonu či notebooku. Za rok to může přijít i na dvě stovky.
 

Ve výběru počítače je lepší vybrat notebook než stolní model. Vyplatí se odpojit od sítě televizor, hi-fi věž, DVD a CD přehrávač, mikrovlnnou troubu, set-top-box, modem či router, když se nepoužívá. Ušetří ročně celkem až 3300 korun. Vyplatí se také pořídit si LED televizor. Oproti starému modelu uspoří až 70 procent energie, a tudíž až kolem 1 000 korun ročně.


Chcete ušetřit víc? Změňte dodavatele elektřiny nebo plynu ušetřete ročně další tisíce. Jak na to? Poradíme ZDARMA!

 

18. JAK UŠETŘIT PŘI SVÍCENÍ: Nemáte někde zbytečně zapnuté světlo? I taková maličkost vám za rok dokáže uspořit docela zajímavé peníze.


Sviťte jen tam, kde je to potřeba a snažte se co nejvíce využívat přirozené světlo. Staré žárovky se žhaveným vláknem více topí (90 procent) než svítí. K osvětlení domácností jsou mnohem vhodnější kompaktní zářivky a LED žárovky, které mají minimálně pětinovou spotřebu.

 

Náhrada jedné 40 W žárovky v obytné místnosti odpovídající LED žárovkou šetří 170 korun za rok. V případě klasické šedesátky tak ušetříme přes dvě stovky.
 

Úspornou žárovkou vše začíná! Změňte dodavatele elektřiny a ušetřete ročně další tisíce. Jak na to? Poradíme ZDARMA!

 

Co už vyšlo v našem seriálu 50 rad, jak ušetřit:

 

 

  

 

  

  

 


50 rad jak ušetřit
50 RAD, JAK UŠETŘIT: Vydělejte na stavebním spoření. Tady je návod

 


 

TN.cz