seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Snižte při praní prádla teplotu a uspoříte čtvrtinu!

Šetříte jak můžete a pořád máte málo peněz? Někdy možná stačí změnit jen pár maličkostí a dokážete ušetřit zajímavé částky. Právě proto je tu pro vás seriál 50 rad, jak ušetřit.

35. UŠETŘIT NA ELEKTOSPOTŘEBIČÍCH V.: Uspořit se dá i na základních elektrospotřebičích - pračce a sporáku.

 

Pračka
 

Spotřebu energie lze „udržet na uzdě“ optimálním dávkováním prádla a volbou vhodné teploty. Při přeplněné pračce může odběr elektřiny výrazně vzrůst, stejně jako při vyšší teplotě praní, než je nutné. Například snížením teploty z 40 na 30 °C je možné nejen dosáhnout zhruba čtvrtinové úspory elektřiny, ale také zabránit zbytečnému opotřebení prádla.

 

Sporák
 

Vaření lze urychlit použitím pokličky: bez použití pokličky může spotřeba vzrůst až na trojnásobek. Poklička však musí na hrnec pasovat, stejně jako hrnec musí „sedět“ na používanou plotnu – s malým kastrůlkem na velké plotně jen plýtváte energií. Plotýnku také můžete vypnout s předstihem a využít na dovaření už jen zbytkové teplo.
 

Chcete za elektřinu ušetřit víc? Změňte dodavatele. ZDARMA vám poradíme, jak na to!

 

36. UŠETŘIT NA ELEKTOSPOTŘEBIČÍCH VI.: Svítíme každý a každý den - stačí pár maličkostí a můžete uspořit poměrně velké peníze.

 

Výhodné je mít osvětlení navržené tak, aby šlo využívat lokálně (lampy). Díky tomu nebudete svítit zbytečně po celé místnosti, ale pouze tam, kde je to nezbytně nutné. Ideální je používat směrové osvětlení s LED namísto centrálních světel.

 

Další úspory může přinést nahrazení klasických žárovek úspornými kompaktními zářivkami. Spotřeba elektřiny při svícení klesne zhruba na čtvrtinu, přičemž úsporné zářivky vydrží i patnáctkrát déle.
 

Chcete za elektřinu ušetřit víc? Změňte dodavatele. ZDARMA vám poradíme, jak na to!

 

Co už vyšlo v našem seriálu 50 rad, jak ušetřit:

 

 

  

 

  

  

 


50 rad jak ušetřit
50 RAD, JAK UŠETŘIT: Vydělejte na stavebním spoření. Tady je návod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TN.cz