seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Vybírejte peníze jen u své banky

Banky spoléhají na vaši lenost a nevědomost. Proto vám účtují poplatky, které byste často ani platit nemuseli. Proto jsme pro vás připravili seriál 50 rad, jak ušetřit. Dnes si představíme třetí a čtvrtý zaručený tip.

V prvním díle jsme se zabývali bankovními poplatky a on-line bankovnictvím. (Čtěte TADY) Dnes si představíme další dvě rady:

 
3. NENECHÁVEJTE PENÍZE V PEŘIŇÁKU: nemějte hotovost na běžném účtu, ale dejte ji na spořící účet.
 
Co je doma, to se počítá. To sice platí, ale jen tak napůl. Peníze schované po peřinou mnoho let ztrácejí na své nominální hodnotě, tedy za 5000 si dnes koupíte něco úplně jiného než před dvaceti lety. Kam tedy peníze uložit?
 
Většina českých domácností má peníze uložené na bankovních účtech. Bohužel se jedná o účty běžné, kde se míra úročení pohybuje kolem 0,01 a 0,1 % p.a. Přitom si mohou zcela zdarma zřídit spořicí účet, kde se úroky pohybují kolem 1,5 % p.a. Což už je rozdíl. Sice je úročení stále pod úrovní inflace, ale peníze neztrácejí hodnotu tak rychle.
 
Modelový příklad s 50 000 Kč:
Na běžném účtu s úrokem 0,1 % p.a. se během jednoho roku 50 Kč. To nepokryje ani náklady na vedení účtu. Uložením na spořicí účet sice taky nezbohatnete, ročně si při 1,5% úročení připíšete 750 korun, ale aspoň budete mít na pokrytí nákladů na vedení běžného účtu.
 
 
4. VYBÍREJTE PENÍZE V BANKOMATU SVÉ BANKY.
 
Výběry hotovosti z bankomatů jsou běžnou denní činností. Jdete po ulici a najednou vidíte ve výloze boty, které si chcete koupit. Ale nemáte potřebnou hotovost. Co uděláte? Vyberete z nejbližšího bankomatu!
 
Na konci měsíce vám přijde výpis z účtu a jsou na něm položky za výběr z bankomatů. Pohybují se v korunách, ale najednou je tam jeden, za který vám banka účtovala výrazně vyšší poplatek, v řádu desítek korun.
 
„Důvodem je, že jste použili bankomat jiné než mateřské banky, tedy té, u které máte účet. Za tyto výběry si banky účtují nadstandardní poplatky,“ uvádí Dagmar Prajzlerová, manažerka Partners bankovních služeb.

Pokud tedy často vybíráte z bankomatu, vždy se dívejte na to, z jakého vybíráte. Poplatky jsou značně rozdílné. Podívejte se na srovnání tří bank:

 

 

TN.cz