seriál

50 RAD, JAK UŠETŘIT: Vydělejte na stavebním spoření. Tady je návod

Seriál 50 rad, jak ušetřit dnes pokračuje nadmíru užitečnými radami. Vždyť stavební spoření a povinné ručení má skoro každý z nás. Víte ale, jak i na těchto produktech ušetřit?

13. JAK UŠETŘIT NA BĚŽNÝCH FINANČNÍCH PRODUKTECH I.: Stavební spoření najdeme skoro v každé české domácnosti. Pozor ale na fígle stavebních spořitelen.
 
Taky máte doma stavební spoření? A víte, jaké na něm máte podmínky? Pokud máte smlouvy již nějaký ten rok, je vysoce pravděpodobné, že jste ji uzavřeli za starých a velice výhodných podmínek, tedy s čtyř- nebo dokonce 4,5procentním úročením a s možností překročit cílovou částku smlouvy.

 

 

To je na dnešní poměry zkrátka až příliš velkorysým způsobem zhodnocování úspor. „Připisovat čtyři procenta ročně, byť zdaněná, na smlouvě, která je do tří měsíců vypověditelná, je dnes z pohledu klienta snová příležitost,“ komentuje Josef Uchytil, finanční poradce Partners, a dodává: „Řada klientů proto stavební spoření využívá jen jako výhodně úročený termínovaný vklad – o úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr zájem nemají. A „na smlouvě“ už často ani aktivně nespoří.“

 


S realitou trhu už však velkorysé podmínky starých smluv nemají mnoho společného. Situace se od doby, kdy se smlouvy podepisovaly, výrazně změnila – hlavně kvůli nízkým základním sazbám České národní banky. A všimly si toho už i stavební spořitelny, takže začínají vypovídat klientům smlouvy. Proto si zkontrolujte, jak na tom jste s vaším stavebkem, zda již máte tzv. dospořeno, nebo jste ještě nedosáhli cílové částky. Zbrkle však nekývněte na první nabídku stavební spořitelny, ale pečlivě si prostudujte, co vám nabízí. Jen tak můžete ušetřit…
 

Nenechte se napálit! Nejste si něčím jistí, nechte si od nás ZDARMA poradit.
 

14. JAK UŠETŘIT NA BĚŽNÝCH FINANČNÍCH PRODUKTECH II.: I na povinném ručení se dá ušetřit, nebo lépe vydělat. Jen je třeba vědět, jak.

Limity pojistného plnění, rozsah asistenčních služeb a další doplňkové připojištění – to české řidiče příliš nezajímá. Povinné ručení si totiž většinou vybírají pouze podle ceny. Když pak skutečně dojde k nehodě, můžou se pořádně divit.

 


Rozhodování pouze podle ceny může přinést řadu komplikací – od situace, kdy majitel vozu zjistí, že nemá v rámci povinného ručení sjednané dostatečné asistenční služby, až po případy vážných nehod, při kterých došlo k trvalým následkům na zdraví nebo dokonce k úmrtí, a pojistné plnění není dostatečné, případně se mu pojišťovna zuby nehty brání.

 

 

„Spousta řidičů si povinné ručení uzavírá proto, že je povinné, a vůbec jim nezáleží na tom, jaké má parametry – kryje přece ‚ty druhé‘. Spíš by ale měli vycházet z toho, co za zaplacené peníze vlastně dostanou, protože rozhodující jsou limity pojistného plnění. Je potřeba si uvědomit, že z povinného ručení jsou chráněni nejen „ti druzí“, které můžete nabourat, ale také lidé ve vašem voze, třeba i vaši nejbližší. Pokud řidič nabourá a zraní právě je, bude škoda na zdraví hrazena z jeho povinného ručení,“ upozorňuje likvidační specialistka společnosti Partners Šárka Dušková.

 

 

Ta řidiče zároveň nabádá, aby při výběru povinného ručení byli důslední, zjišťovali, co všechno jejich smlouva zahrnuje, a vybírali jen silné a flexibilní pojišťovny, které mohou v případě nehody bez problémů splnit veškeré závazky.

 


Kromě limitu pojistného plnění, který je státem stanoven 35 milionů při škodách na zdraví a 35 milionů při škodách na majetku, na by se měl klient pojišťovny před sjednáním povinného ručení zajímat také o doplňkové služby, které mu můžou při řešení nehody výrazně pomoci.

 

„Nejdůležitější doplňkovou službou jsou asistenční služby, které jsou v různých rozsazích poskytovány klientovi k pojištění zdarma, nebo si je může připojistit. Asistenční služby se liší svým rozsahem, a to zejména tím, zda jsou poskytovány pro všechny situace, které se mohou klientovi přihodit. Lepší úroveň asistenční služby kryje havárii i poruchu vozidla. Dále může být užitečné připojištění čelních či všech skel, připojištění střetu se zvěří, připojištění proti živlům, proto odcizení nebo zajištění náhradního vozidla,“ vyjmenovává možnosti likvidační specialistka Šárka Dušková.
 

Nechce si od nás ZDARMA poradit, jak si správně pojistit auto.
 

TN.cz