Aerolinky prodělaly 1,7 miliardy dolarů. Kvůli sopce

Během posledních dnů, kdy byl uzavřen nebo omezen letecký provoz v Evropě, zazanamenaly aerolinky obrovské ztráty.

Mezinárodní asociace pro leteckou dopravu (IATA) oznámila, že aerolinky kvůli sopečnému prachu a zákazu létání nad Evropou tratily asi 1,7 miliardy dolarů. To je v přepočtu asi 32 miliard korun.

 
 
 
V prvních třech dnech kolapsu ztrácely letecké společnosti asi 400 milionů dolarů denně. Asociace dále odhaduje, že zasažení Evropy sopečným prachem ochromilo třetinu letů světové letecké dopravy, což znamená denní ztrátu asi 1,2 milionu pasažerů.
 
 

PSALI JSME:

 
 
 
Podle šéfa Mezinárodní letecké asociace Giovanniho Bisignaniho je současná situace devastující. Letecký průmysl prodělal loni téměř 9 a půl miliardy dolarů a předpokládá se, že letošní ztráta bude 2,8 miliardy dolarů.
 
 
 
Bisignani také doplnil, že evropský vzdušný prostor byl uzavřen nikoli na základě testů, ale teoretických předpokladů. Vlády podle něj také situaci hodně zveličily, a proto by teď právě ony měly aerolinkám poskytnout pomoc.
 
 
 
A v tomto smyslu se také před několika dny vyjádřila i Evropská unie: společnosti si budou moci zažádat u jednotlivých vlád o finanční pomoc. Například British Airways se o finanční kompenzaci už zajímají.
 
 
 
Nutno ovšem také zmínit, že letecké společnosti také ušetřily. Například denní úsporu na palivu odhaduje IATA na 110 miliónů dolarů, tedy něco přes 2 miliardy korun.

 

TN.cz