Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Americký Senát podpořil reformu Wall Street

Americký Senát ve čtvrtek schválil poměrem hlasů 60:39 největší reformu dohledu nad finančními trhy od 30. let minulého století.

Američtí senátoři dali zelenou obsáhlé reformě přes odpor republikánů a četných lobbistických skupin. Sněmovna reprezentantů schválila reformu již na začátku července, pro hlasovalo 237 zákonodárců a proti 192.

 
PSALI JSME:
 
Reforma by měla posílit regulaci na trhu s finančními deriváty. Z pohledu mnohých právě ty stály u zrodu finanční a ekonomické krize a vedly i k jejímu prohloubení. Současně se počítá také s vytvořením rady regulátorů, kteří budou sledovat situaci a v případě nutnosti budou upozorňovat na problémy společností, jež by mohly vést k další krizi.
 
Podle reformy by americké úřady měly vytvořit agenturu, která bude dohlížet na ochranu spotřebitelů. Zákon musí ještě podepsat prezident Barack Obama. Očekává se, že se tak stane v příštím týdnu.
 
Zákon má více než 2300 stránek a představuje nejrozsáhlejší reformu Wall Street od 30. let minulého století. Společně s reformou zdravotnictví představuje stěžejní vítězství pro Obamovu administrativu. Hlavním cílem reformy je předejít opakování obdobné finanční a ekonomické krize z posledních let.

 

Mediafax