Benzín stále zdražuje. VELKÝ PŘEHLED cen v Česku i Evropě

čerpací stanice v zimě - ilustrační foto
Zdroj: Jindřich Kodíček
Ceny benzínu a nafty letí nahoru. Nejdražší pohonné hmoty jsou v Praze. I řidičkám tak pomalu dojde úsměv. Ilustrační foto

Ceny Naturalu 95 a nafty letí nahoru. Může za to zima, cena na burze i zvýšená spotřební daň.

Pohonné hmoty v pondělí opět zdražily. Od posledního průzkumu vzrostly o 43 haléřů. Nejprodávanější benzín Natural 95 stojí v průměru 29,25 korun na litr, nafta se prodává za 27,65 korun.

 

Pokud víte o levnějších cenách benzínu nebo nafty, napište nám je na zpravy@tn.cz.

 

České ceny benzínu i nafty téměř kopírují evropský průměr. Průměrná cena Naturalu 95 je totiž 29,98 korun. Průměrná cena nafty je 26,83. Nejdražší diesel mají v Norsku a nejdražší Natural 95 v Nizozemsku. Naopak nejlevněji koupíte pohonné hmoty v Bulharsku.

 

Ceny pohonných hmot v Česku pokračují v očekávaném nárůstu, způsobeném nárůstem spotřební daně, DPH, růstem ceny ropy a oslabováním koruny vůči dolaru.


Nejvyšší a nejnižší ceny u jednotlivých čerpacích stanic najdete na interaktivní mapě.

 


"Prudký růst ceny ropy ovlivnila do značné míry tuhá zima, která nyní panuje v Americe. Ta zvýšila poptávku po ropě a tím i její cenu," uvedl Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting.


Nejdražší benzín a nafta v Praze, nejlevnější v jižních Čechách

 

Benzín Natural 95 byl v pondělí tradičně nejdražší v Praze. Jeho průměrná cena vzrostla proti neděli o 59 haléřů na 30,21 Kč/l. Následovala Vysočina, kde Natural 95 zdražil o 67 haléřů na 29,73 Kč/l. Třetí nejdražší benzin byl v Jihomoravském kraji, kde stál litr 29,63 koruny.

 
Nejlevnější benzín byl naopak k dostání v Jihočeském kraji, motoristé zde v průměru zaplatili 28,75 Kč/l. Následoval Zlínský kraj s cenou 28,86 Kč/l a Královéhradecký kraj, kde stál 28,92 Kč/l.Nafta byla v pondělí nejdražší také v Praze, od neděle zdražila o 55 haléřů na 28,35 Kč/l. Následoval Jihomoravský kraj s průměrnou cenou 28,32 Kč/l, což představuje zdražení za jeden den o 41 haléřů. Třetí nejdražší byla na Vysočině za 28,06 Kč/l


Naopak nejlevnější byla nafta za 26,70 Kč/l v Jihočeském kraji, dále v Karlovarském kraji za 26,80 Kč/l a v Olomouckém kraji, kde stál litr 26,97 koruny.

vrl TN.cz