Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Tucet mrtvých, voda odnesla miliardy. RADY OBĚTEM

Pojišťovny, správa silnic i železnice přicházejí s prvními odhady povodňových škod. Půjde o miliardy.

Opravy železnice jen v moravskoslezském kraji přijdou na 380 milionů, spočítala Správa železniční a dopravní cesty. Kvůli záplavám bylo uzavřeno pět regionálních tratí a přerušena byla i doprava na hlavním tahu z Prahy do Ostravy. Více TADY.

 

Aktuální informace o výlukách vlaků najdete ZDE.

 

Ředitelství silnic a dálnic má odhady pouze předběžné. Je ale jasné, že škody půjdou do stamilionů. Oznámila to jeho mluvčí Martina Vápeníková. Problémy jsou především na dálnici D1, na rozestavěném úseku D47 u Bělotína a na několika silnicích první třídy (57, 47, 35).

 

Dopravní omezení si můžete ověřit TADY.

 

Pojišťovny počítají ve stamilionech

 

Klienti ze severní Moravy se už u pojišťoven hlásí o proplacení škod. Případů jsou tisíce, a budou dále přibývat. "Jenom během dneška ohlásilo škodu ze záplav 900 lidí," řekl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

 

Nejvíce jich bylo ze severní Moravy, konkrétně z Novojičínska (305 škod s odhadem přes deset milionů korun) a Přerovska (151 škod s odhadem pět milionů korun). "Pojišťovna po této záplavové vlně očekává celkem 3000 škod za 75 milionů korun," dodal Bálek.


Již více než 200 škod registruje Kooperativa pojišťovna. Vzhledem k tomu, že jsou postiženy i větší budovy a některé podnikatelské subjekty, které mají třeba i zničené zásoby, odhadované škody již přesahují 50 milionů korun, uvedl mluvčí Kooperativy Marek Vích. Celkové škody podle Vícha budou asi přes 100 milionů korun.

 

Více si o povodních přečtěte v TĚCHTO ČLÁNCÍCH:

 

- VAŠIMA OČIMA: Z malých řek dravé veletoky v ulicích
- Proč povodeň zabila 10 lidí? Byla přívalová, říká hydrolog
- Voda zabila 10 lidí. Třetí nejtragičtější povodeň v historii. LETECKÉ VIDEO
- Voda se valí na Prahu. Zítra se opevní Kampa a náplavky
- Na Moravu se chystají stovky vojáků. Škody budou miliardové
- Vyrval vodě 3 děti a mámu. Z domu je vysekal majzlíkem
- ZOUFALSTVÍ: "Nevíme, co bude. Auto pryč, dům není pojištěný..."
- Dopravní expert: Před cestou si zkontrolujte aktuální situaci
- Kvůli velké vodě vlaky nejedou vůbec, jiné pozdě. PŘEHLED
- Nejhorší bouřky už máme za sebou, bude ale ještě pršet

Od 7 hodin ráno bylo nahlášeno již více než 140 škod vztahujících se k poškození majetku povodní nebo záplavou, uvedl mluvčí ČSOB Pojišťovny Tomáš Hejda. Nejčastější nahlašovanou škodou je podle něj zaplavení rodinných domků a přilehlých nemovitostí. Většina škod je sepsaná v oblasti obcí Hodslavice, Bludovice, Hostašovice, Žilina, Hranice na Moravě, Nový Jičín, Ženklava a Bordovice, podotkl.

 

 

Volejte až poté, co voda opadne

 

Pojišťovny v nejvíce postižených oblastech posilují své stavy. "Posílili jsme počet likvidátorů i operátorů v call centru a jsme připraveni do postižených oblastí ještě dnes vyslat pracovníky likvidační služby,“ zdůraznil člen představenstva Kooperativy Konštantín Alexejenko.

 

Mobilní technici České pojišťovny, jejichž stavy se průběžně zvyšují, jsou v terénu od čtvrtečního rána a budou podle Bálka prohlížet poškozené objekty i během celého nadcházejícího víkendu. ČP kvůli povodním už čtyřnásobně posílila týmy operátorů ve svém klientském centru. Volat by jim však lidé měli až poté, co opadne voda, aby bylo zřejmé, jakou způsobila škodu.


Na možnost povodňového ohrožení je však třeba pamatovat s předstihem, nelze se pojistit až v době, kdy se velká voda blíží, připomněla ředitelka odboru likvidací ČSOB Pojišťovny Iva Knapová. "V období vydatných srážek a následného výskytu povodní se podle ní nezřídka objevují i pokusy pojistit majetek zpětně po vzniku škody. Takové jednání je považováno za pojistný podvod,“ doplnila.

 

Co dělat při záplavě

 

Pojišťovny radí postiženým klientům:
- zabraňte zvětšování rozsahu škody
- nahlaste škodu na telefonní linku své pojišťovny
- pořiďte fotodokumentaci škody
- vypracujte seznam zasažených věcí s uvedením ceny, stáří a rozsahu poškození věcí
- je-li to možné, zajistěte doklady k zasaženým věcem (účty, záruční listy atd.),
- zasažené věci nepodléhající zkáze ponechejte pro prohlídku pracovníkem pojišťovny,
- poškozené zaplavené věci vysušte, elektrické spotřebiče nezapínejte a zabezpečte posouzení odbornou opravnou.

tn.cz / Mediafax / ČTK