British Airwas stále stávkují, některé lety do Prahy jsou zrušeny

Druhým dnem pokračuje stávka British Airways na letištích Heathrow a Gatwick. Podívejte se, které lety do ČR jsou zrušeny.

Podle britských aerolinek stávku podpořilo asi 80 procent z 12 tisíc zaměstnanců společnosti, přes tisíc pracovníků ale stávku ignoruje.

 

Dnes se vrátí do práce téměř všichni zaměstnanci letiště Gatwick (97 %) a asi polovina pracovníků letiště Heathrow. Aerolinky dnes ruší přibližně 160 letů. Některá opatření postihnout i lety mezi Londýnem a Prahou.

 

„Počet zrušených letů není ve srovnání s jinými stávkami velký a nečekáme dramatické komplikace,“ řekla mluvčí letiště Michaela Lagronová s tím, že Letiště Praha nechystá žádná mimořádná opatření.

Vedení aerolinek již uvedlo, že kvůli zrušeným letenkám a přípravě náhradních plánů ji stávka přišla již na 25 milionů liber.

 

BA svým zákazníkům doporučují sledovat webové stránky společnosti www.ba.com a speciální sekci s informacemi o stávce www.ba.com/strike (v angličtině).

 

Důvodem stávky, která by měla leteckou společnost přijít na 20 milionů liber denně, je snaha vedení zavést úsporné plány a propustit část zaměstnanců firmy. British Airways se snaží omezit dopady na cestující i na svůj rozpočet, proto část pozic stávkujících nahradila zaměstnanci jiných oddělení společnosti i z externích zdrojů.

 

Víkendovou akcí však protesty odborářů neskončí, další část stávky by měla proběhnout od 27. do 30. března.

 

"Tato stávka je naprosto neospravedlnitelná. Bude znamenat komplikace nejen pro pasažéry, ale znamená i hrozbu pro budoucnost samotné společnosti," komentoval stávkovou aktivitu člen britské vlády, ministr dopravy Andrew Adonis.

 

Odbory sice do poslední chvíle jednaly s managementem společnosti, nicméně názorové rozdíly se nepodařilo překonat ani po intervenci britského premiéra Gordona Browna.

 

mra tn.cz / Mediafax