Ceny benzinu a nafty letí nahoru. A bude hůř!

Ceny benzinu a nafty se šplhají k historickým rekordům. Některé pumpy už prodávají naftu za bezmála 40 korun. Je proto zřejmě brzy možné očekávat zvýšení cen za přepravu zboží a osob.

Oficiálně se sice ceny pohonných hmot stále drží pod 40 korunami za litr, ale zdražování přesto pokračuje rychlejším tempem než analytici očekávali. Čtyřicetikorunovou hranici ještě loni v prosinci pokládali za maximum pro celý letošek. A teď to vypadá, že tohoto maxima dosáhneme už počátkem roku.

PSALI JSME:
Jak jezdit v zimě úsporně, když je benzín drahý

 

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu zdražily na nové rekordy, benzin Natural 95 v průměru o 50 haléřů na 35,30 Kč za litr, nafta o 30 haléřů na 35,80 Kč za litr, vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS. Podle analytiků bude růst cen v tomto týdnu pokračovat.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Ceny benzínu i nafty koncem roku mírně klesly

 

Meziměsíčně Natural 95 zdražil v průměru o 54 haléřů, diesel o 22 haléřů. V porovnání se stejným obdobím 2010 je nejprodávanější druh benzinu dražší o 2,10 Kč (6,33 %), nafta o 3,42 Kč (10,56 %).
 


 

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

tn.cz / mediafax / gar