posílejte tipy

Litr benzínu už stojí 40 Kč. A bude hůř! Kde v Česku natankujete nejlevněji?

Motoristická sezóna je v plném proudu a cena benzinu šplhá do závratných výšin. Ceny Naturalu 95 se v krajích různí až o pětikorunu. Rozmyslete si proto dobře, kde natankujete.

Suverénně nejdráž natankujete v Jihomoravském kraji. Ano, tento kraj překonal i Prahu. V jednom případě tam už cena litru Naturalu 95 překonala čtyřicetikorunovou hranici.

 

Při spatření stojanu a ceny 40,20 za litr Naturalu 95 u čerpací stanice Agip na dálnici D2 u Nosislavi se 15. srpna musely mnoha řidičům protočit panenky. V Praze je podle očekávání benzín nejdražší v okolí Jižní spojky a dalších důležitých dopravních tepen. Ceny Naturalu 95 tam čerpací stanice podle databáze ceskybenzin.cz udržují na 39,90 za litr Naturalu 95.


Natankovali jste někde levněji? Prozraďte čtenářům tn.cz kde. Pošlete svůj tip na levnou čerpací stanici na zprávy@tn.cz. Nezapomeňte uvést heslo PHM a jméno čerpací stanice, adresu, druh PHM a samozřejmě cenu a datum, kdy jste za tuto cenu tankovali.

 

Za nejlevnějším Naturalem 95 musíte cestovat až na opačný konec republiky. V Ústí nad Labem u Tesca v Havířské ulici v pátek stojan ukazoval cenu 34,80 za litr Naturalu 95.


O korunu více zaplatíte na nejlevnější čerpací stanici v Praze – OMV v ulici Jana Želivského. Ovšem v průměru za nejméně korun naplníte nádrž v Jihočeském kraji a to jak Naturalem 95, tak naftou. Průměrná cena Naturalu 95 tu byla 36,20 a nafty 35,55 korun za litr.

 

 

Za naftu nejvíce zaplatíte v Praze. Průměrná cena nafty tu je 36,90 za litr.


Vyplatí se tankovat v zahraničí

 

Řidiči, kteří bydlí poblíž hranic s Polskem, mohou výrazně ušetřit, pokud natankují za hranicemi našeho státu. Průměrně tam litr Naturalu 95 vyjde na 34,85 a nafty na 33,40 korun.

 

Průměrné ceny PHM v okolních státech

Stát Natural 95 Nafta
Česká republika 37,02 36,24
Německo 43,00 39,10
Polsko 34,85 33,40
Slovensko 38,10 34,80
Rakousko 36,70 35,50

 

Cenu zvyšuje vrcholící motoristická sezóna a spekulanti

 

Za růstem cen ropy a potažmo benzinu jsou podle analytičky Markéty Šichtařové z Next Finance především spekulace. Ekonom Miroslav Ševčík ještě uvádí jako důvod vysokých cen oslabující korunu vůči dolaru a především to, že vrcholí motoristická sezóna a po benzinu je vysoká poptávka. Ceny jsou tudíž vyšponované na nejvyšší úroveň.


 

Zlepšení nemáme očekávat minimálně do konce prázdnin. "Cena benzinu ještě nějakou chvíli poroste, ty nejčernější prognózy uvádějí, že by se mohla zvýšit ještě až o 50 haléřů na litr," uvedla Šichtařová. "Z dlouhodobého hlediska však očekáváme spíše pokles ceny ropy," dodala vzápětí.

 

Za zmínku také stojí, že před půl rokem byla ropa na burze o 7 procent dražší a meziročně cena ropy vzrostla o 4 procenta.

Iva Endrychová s přispěním Jakuba Bystrzyckého TN.cz