Ceny benzínu skočily nahoru. A ještě porostou. MAPA CEN

Oproti minulému týdnu stouply ceny Naturalu 95 o 34 haléřů a nafty o 16 haléřů.

Ceny pohonných hmot byly tento týden jak na houpačce. Prudké zdražení přišlo v úterý, kdy se cena Naturalu 95 vyšplhala průměrně až na 29,05 za litr. Nafta se v úterý dala průměrně pořídit za 26,53. Oproti minulému týdnu byl rozdíl v ceně Naturalu 81 haléřů a u nafty 39 haléřů.

 

"Vzrostla cena ropy na světových trzích a obchodníci už déle nemohli udržet stávající ceny, a proto se cena pohonných hmot zvedla tak prudce,“ vysvětluje zdražení analytik Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance. Marže obchodníků už nestačí rozdíly cen pokrýt, proto obchodníci zdražili. "Zdražení je skokové, protože se snaží dohnat ztrátu z minulých dnů a týdnů, kdy drželi ceny při zemi,“ doplnil Pikora.
 

"Za zdražování může také předpoklad investorů, že se lepší ekonomická situace, proto bude potřeba více ropy,“ vysvětluje další příčiny zdražení Pikora. Platí tady přímá úměrnost. "Čím více ropy ekonomika potřebuje, tím je ropa dražší," dodává analytik.


V závěru týdne se situace stabilizovala a ceny mírně poklesly. Litr Naturalu 95 průměrně pořídite za 28,59 korun, litr nafty za 26,38 korun.

 

Podle Pikory bude zdražování dlouhodobě pokračovat, ale bude spíše pozvolné. Lze očekávat, že na konci roku bude cena benzínu a nafty až o dvě koruny na litr vyšší, než je teď.
 

Kde natankujete nejlevněji?


Nejlevněji natankují řidiči v Pardubickém kraji. Litr benzínu Natural 95 tam průměrně stojí 28,19 korun. Nejlevnější naftu najdete v Královéhradeckém kraji. Naftu tam řidiči průměrně tankují za 25,40 korun. Nejhlouběji do kapsy musí motoristé sáhnout v Praze. Litr Naturalu 95 v Praze pořídíte průměrně z 29,36 korun. Nejdražší naftu má Zlínský kraj, litr tam stojí 27,20 korun.

 

Podívejte se na přehled míst, kde natankujete nejlevněji

 

Klikněte na vybraný kraj.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

muf TN.cz